Gościnnie za granicę

Każde województwo i każdy przewoźnik ma własny tabor i malowanie, które wyróżnia go od innych. Takim parkiem taborowym głównie obsługiwane są połączenia wewnątrz danego obszaru Jednak przez formy umów związanych z połączeniami stykowymi między województwami, mamy okazję gościć czasem nietypowy tabor.


Dzięki podesłanym materiałom przez naszych Czytelników na własne oczy możemy zobaczyć gości katowickiego dworca czy jednostki w śląskiej malaturze podróżujące „poza miedzą”. Połączenia stykowe z naszym regionem obsługiwane są przez spółkę Przewozy Regionalne, którego malowania są nam dobrze znane, jednak po powołaniu do życia markę POLREGIO sukcesywnie zaczyna ujednolicać tabor w nową malaturę. Nowe, charakterystyczne malowanie coraz częściej pojawia się i u nas jednak skąd biorą się pociągi w malowaniu ościennych województw na śląskich torach i co Impuls w malowaniu województwa śląskiego robi w Rzeszowie?

Odkąd samorządom regionalnym powierzono organizację połączeń kolejowych, każde z województw chciał mieć tabor w malowaniu charakterystycznym dla swojego regionu. Przy okazji zakupu nowych jednostek czy modernizacji starych finansowanych z budżetu samorządu, tabor otrzymywał specjalne malowanie i nieważne czy użytkownikiem jest przewoźnik samorządowy czy Przewozy Regionalne, który obecnie obsługuje połączenia stykowe i korzysta również z taboru, którego właścicielem jest odpowiedni samorząd. Stąd też docierają do nas m.in. jednostki w malowaniu małopolskiego, opolskiego czy podkarpackiego.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Impulsy z tytułowego zdjęcia były zakupione przez tak zwaną Południową Grupę Zakupową (śląskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie) z których część została przekazana Przewozom Regionalnym w ramach umowy na obsługę połączeń międzywojewódzkich.

Ciekawostką na naszych torach może być jednostka z rodziny Acatus, którego producentem jest bydgoska PESA. Ten EZT jest obecnie użytkowany jedynie w województwie Małopolskim, Podkarpackim i Świętokrzyskim.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *