Tramwajem po S8

Jesteśmy z gatunku tych wierzących w ukryty potencjał linii S8 – i to całej. Czyli jej „starego” odcinka Katowice – Lubliniec,  jak i zaanektowanej byłej S31, czyli Katowice – Oświęcim. Dzisiaj zajmiemy się tym pierwszym fragmentem.Trochę sobie w ubiegłym tygodniu po niej pojeździliśmy i nie ukrywamy, że coraz bardziej nam się tam podoba. Tabor. Cztery razy jechaliśmy i za każdym razem były to jednostki 14WE – a to już nieco inna inkszość niż królujące tam niepodzielnie do pewnego czasu EN57. 14WE to naszym zdaniem takie przerośnięte tramwaje i tak też odbieramy podróż nimi. W czasie naszej wyprawy jechaliśmy np. z Koszęcina do Kalet. Siedem minut. Spędziliśmy całą podróż stojąc, bo nie było sensu nawet siadać, czyli tak jak się to robi w tramwaju miejskim. Na dłuższych dystansach te to „tramwajowe” odczucie nie znika. 

Warto pamiętać, że systematycznie poprawiać się będą parametry linii 131 na odcinku z Chorzowa Batorego do Kalet. Wiadomo już, że czeka nas tam przebudowa, a jest ona konieczna by odcinek Tarnowskie Góry –  Katowice stał się tym, co jest planowane, czyli skuteczną alternatywą dla ciągle zatłoczonych autobusów. Wszystko wskazuje również na to, że będzie to podstawowy szlak łączący centrum metropolii z lotniskiem w Pyrzowicach. I tak prawdopodobnie za kilka lat się stanie. Dzisiaj tragicznie też się tędy nie jeździ, jednak przyzwoite wrażenie kończy się na wszelakich rozjazdach w okolicach stacji czy przystanków. 

Linia nr 143, a dokładniej jej fragment pomiędzy Kaletami a Lublińcem jest już w tak dobrym stanie, że na potrzeby ruchu regionalnego niewiele trzeba tam już poprawiać. Są odnowione stacje i przystanki. Wszystko to sprawia, że najbardziej wysunięty na północ fragment S8 jest w dużym stopniu oblegany przez podróżnych. Bo też wygląda tam to wszystko tak, jak ma wyglądać w czasach, w których przyszło nam funkcjonować.

Pozostaje jeszcze zimą nieco ukryty, ale spory potencjał turystyczny miejscowości leżących na północ od Tarnowskich Gór. Kalety, Koszęcin to tylko pierwszy z brzegu przykłady ciekawych miejsc, gdzie można się wybrać w ciepłe weekendy, które kiedyś w końcu nadejdą. Wtedy też przedstawimy naprawdę niemałą ofertę ciekawych miejsc w tym rejonie, które można odwiedzić w trakcie wycieczki kolejowej linią S8.

2 komentarze

  1. Kiedyś jechałem 14We w barwach KŚ 01 i 03 tragedia nie wszędzie stoliczki ,śmoetniczko uszczelki z okien odchodzą zwisają co nie mogę powiedzieć o tych wypożczonych nr tab 02 i 05 te szaro kremowe te są w dużo lepszym stanie. A nasi kupili albo niedbają o te 01 i 05

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *