Porr odnowi objazdówkę LK 139

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii objazdowej nr 142 Katowice Ligota – Tychy. To linia kolejowa, która pozwoli na przejazd między Katowicami a Tychami w momencie ewentualnego zamknięcia fragmentu linii kolejowej nr 139. 


W ramach inwestycji zaplanowano wymianę torów szlakowych, stacyjnych i rozjazdów, roboty odwodnieniowe i wzmacniające podtorze, naprawę obiektów inżynieryjnych a także przejazdów kolejowo-drogowych. Oprócz wykonana zostanie również instalacja systemów liczników osi, instalacja urządzeń samoczynnego hamowania pociągów oraz wymiana urządzeń srk i kompleksowa wymiana sieci trakcyjnej.

Za realizację zadania odpowiedzialny będzie Porr. Co ciekawe, otwarcie kopert w tym przetargu miało miejsce już w maju ubiegłego roku. Rozstrzygnięcia doczekaliśmy się dopiero pod koniec stycznia. Porr jako jedyny przedłużył wadium swojej oferty, dlatego w ostatecznej rozgrywce o zamówienie, nie musiał z nikim konkurować.

Przypomnijmy to o czym pisaliśmy w maju, Porr S.A. wykona prace zlecone przez PKP PLK S.A za 61,3 mln złotych brutto. Jednocześnie wykonawca zadeklarował także skrócenie czasu prac do 15 miesięcy.

W chwili obecnej po LK 142 można jeździć z prędkością 50 km/h, z miejscowymi zwolnieniami do 20 i 40 km/h. Wykonane w ramach opisywanego przetargu roboty, mają pozwolić na znaczne zwiększenie prędkości na odnowionym szlaku.

2 komentarze

  1. Po remoncie linii kolejowej 142, wcale nie musiałaby pełnić roli objazdowej. Stacje Katowice Kostuchna, Katowice Murcki i Katowice Ochojec można by było wyremontować i wybudować na nich parkingi park&drive, a w Katowicach Ochojcu otworzyć centrum przesiadkowe. Po remoncie czas jazdy z Kostuchny do Katowic wyniesie 20 minut, a to alternatywa dla znacznie dłużej jadącego autobusu linii 689 i wiecznie zakorkowanych dróg. Napewno lepsza by była taka szybka kolej niż budowanie linii tramwajowej przez las dla grzybiarzy.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *