Czteropak z papierami

Koleje Śląskie otrzymały od bydgoskiej Pesy wszelkie niezbędne dokumenty potwierdzające, że jednostki 22WEd, czyli czteroczłonowe wersje pociągów z rodziny Elf 2, uzyskały niezbędne zgody i certyfikaty dopuszczające je do normalnego ruchu na naszych torach. Teraz pozostaje tylko czekać, kiedy wyprodukowane już jednostki tej serii zostaną przekazane do dyspozycji naszego przewoźnika. Podobno ma to nastąpić najszybciej jak tylko będzie to możliwe.


O tym, ile ich będzie i kiedy zaczną zjeżdżać do Katowic czteroczłonowe wersje Elfów 2 przyjdzie jeszcze czas dokładniej napisać. Bo dzisiaj najważniejsze jest to, że producednt z Bydgoszczy w końcu uporał się z adminstracyjnymi procedurami, niezbędnymi do tego, by dana seria (w tym wypadku 22WEd) mogła wyjechać na kolejowe szlaki.

Kolejny powód do radości to to, że to już ostatni rodzaj jednostek, które potrzebowały zgód i certyfikatów, do możliwości pełnej realizacji zamówienia KŚ i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, opiewającego na 19 sztuka nowych pociągów Elf2. Dwu- i trzypaki, że dalej będziemy trzymać się tej terminologii określającej liczbę członów w poszczególnych jednostkach, takie certyfikaty już mają i pierwsze pojazdy 21WEa (trzypaki) i 34WEa (dwupaki) już od pewnego czasu wożą naszych podróżnych.

Teraz czas na największe pojazdy ujęte w zamówieniu.

Fot. Adam Kilian

9 komentarzy

    1. Od dłuższego czasu SA138 który miał iść na Dolny Śląsk stoi w Bielsku-Białej na jednym z bocznych torów obok dworca. A EN57 w malowaniu dolnośląskim które u nas jeżdżą nie są od KD tylko od PR.

      1. Mnie chodziło o zamianę SA138 kolei śląskich na en57AKD (chyba..) od kolei dolnośląskich. Wiem że reszta kibli jest od PR. Skoro SA stoi w Bielsku to zamiana nie doszła do skutku.

  1. A jak idzie produkcja dwupaków? Wciąż jeszcze PESA ma dostarczenia 2 szt., a jakieś 2 m-ce temu jeden z nich był zaawansowany w produkcji na 60%.

  2. Super, a papierologia wiadomo, że zawsze czas zajmuje jak się nowy typ pojazdu homologuje. A czteropak to bardzo fajna nazwa, budzi bardzo pozytywne skojarzenia 🙂 Może w weekend obalę z radości czteropaka na powitanie Elfa czteropaka 😉

  3. Już się pogubiłem z tymi elfami. Na jednych portalach piszą o 21 wozach na innych o 19. To ile w końcu ma ich być?

    1. 19 będzie na pewno. Pewne jest też to, że KS chcą skorzystać z zamówienia uzupełniającego – pytanie tylko czy uda im się dogadać z PESĄ co do ceny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *