Zarządca po zakupach

Specjalny pociąg ratownictwa technicznego i 10 pojazdów szynowo – drogowych za ponad 15 mln zł uzupełniły zespoły ratownictwa technicznego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w roku 2017. Sprzęt służy sprawnemu usuwaniu skutków zdarzeń na sieci kolejowej. W 2018 r. zarządca infrastruktury planuje kolejne zakupy za około 11 mln zł – poinformował na swojej stronie zarządca polskiej infrastruktury kolejowej.


W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakupiły łącznie 10 pojazdów szynowo – drogowych, które umożliwiają szybsze przywracanie ruchu na liniach kolejowych. Nowy sprzęt jest wykorzystywany przez specjalistyczne jednostki, kolejowe zespoły ratownictwa m.in. do wkolejania, tzn. ustawiania na torach i holowania uszkodzonego taboru.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają pozom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez działania w obszarze organizacyjnym, technicznym i pracowniczym. Spółka uzupełnia także specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który pozwala skracać czas usuwania skutków zdarzeń na torach. Akcje kolejarzy są prowadzone szybciej i bezpieczniej. Dla podróżnych i przewoźników towarów oznacza to ograniczenie zmian w kursowaniu pociągów – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W grudniu 5 nowoczesnych pojazdów szynowo – drogowych wzmocniło zespoły kolejowego ratownictwa technicznego w: Łodzi, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Wrocławiu i Czerwieńsku. Wartość sprzętu to prawie 6 mln zł netto. Poprzednia partia pięciu pojazdów trafiła do zespołów ratowniczych w Siedlcach, Lublinie, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu jeszcze na początku roku 2017. Zabierają zarówno sprzęt ratowniczy jak i załogi. Mogą jechać po drogach z prędkością do 90 km/h, a po torach do 50 km/h.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ubiegłym roku zakupiły także za 4,5 mln zł specjalistyczny pociąg ratownictwa technicznego wyposażony w urządzenia do szybkiego usuwania awarii na sieci kolejowej. Pojazd o ładowności 18 ton posiada własny napęd i jest wyposażony w sprzęt do wkolejania. Posiada również warsztat mechaniczny (spawarkę, szlifierkę i wiertarkę) oraz agregat prądotwórczy i żuraw do przenoszenia ładunków. Poza interwencjami, pociąg pracuje m.in. przy odśnieżaniu i przycinaniu drzew. Porusza się max. 80 km/h i może zabrać siedmioosobową załogę. Nowy pojazd trafił do poznańskiego zespołu ratownictwa. To kolejny, szósty taki pociąg wykorzystywany w PLK. W bieżącym roku PKP PLK zamierza pozyskać kolejne nowoczesne pojazdy i nowy pociąg ratownictwa o łącznej, szacunkowej wartości ok. 11 mln zł. PLK podpisały umowę na dostarczenie pociągu, który będzie stacjonował w Łodzi. Wkrótce zostanie także rozstrzygnięty przetarg na zakup pięciu pojazdów szynowo – drogowych – informuje PKP PLK.

Zespoły ze specjalistycznym sprzętem są rozmieszczone na terenie całego kraju, by jak najszybciej dojechać do miejsc potencjalnych zdarzeń. Obecnie działa 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego, dysponujących ponad 500 przeszkolonymi pracownikami. Podstawowe zadania kolejowego ratownictwa technicznego PLK to usuwanie skutków wypadków i zdarzeń kolejowych, które spowodowały przerwę lub ograniczenie w ruchu kolejowym, transport pojazdów kolejowych uszkodzonych w wyniku awarii technicznych do najbliższej stacji.

* Fot. PKP PLK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *