Express premium w Dolnośląskim?

Koleje Dolnośląskie i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego planują uruchomienia ekspresów regionalnych jeżdżących do największych miast regionu z prędkością 160 km/h. 


Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Koleje Dolnośląskie planuje uruchomienie na najważniejszych trasach regionu przyspieszonych pociągów pod marką: Koleje Dolnośląskie Premium (KDP). Ma to być szybki pociąg, jeżdżący nawet 160 km/h i zatrzymujący się tylko w większych miastach. Połączenia mają być obsługiwane najlepszymi pociągami, a w przyszłości dostępny w nich ma być przegląd prasy w wersji elektronicznej dla podróżnych i być może usługi barowe.

Tego typu ekspresy regionalne skrócą czas dojazdu do stolicy województwa dla mieszkańców  obszarów położonych na jego obrzeżach. Poza tym planujemy reaktywację ruchu na kolejnych przejściach granicznych oraz dalsze poprawianie oferty na liniach już przez Koleje Dolnośląskie obsługiwanych – mówi Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Pociągi mają łączyć wszystkie byłe miasta wojewódzkie (Jelenią Górę, Wałbrzych, Legnicę) oraz Kłodzko, Bolesławiec, Rawicz i inne w miarę możliwości technicznych, chodzi o przepustowość, czy odpowiednią prędkość na trasie. Pociągi premium według wstępnych obliczeń powinny być szybsze o kwadrans od normalnych połączeń.

Na początek byłyby to po 1-2 pary pociągów na danej linii z obsługą szczytów (rano do Wrocławia, po południu z Wrocławia) – wyjaśnia Piotr Rachwalski.

Koleje Dolnośląskie Premium to na razie nazwa robocza. Ma nawiązywać do ogólnopolskiej sieci kolei dużych prędkości (KDP). Pierwsze ekspresowe połączenia mają być uruchomione jeszcze w tym roku.

* Fot. Koleje Dolnośląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *