Superszybka Błatnia

Wiele osób analizujących rozkłady jazdy Kolei Śląskich zauważyło, że poza pociągiem Ornak z Katowic do Zakopanego o identycznych godzinach tyle tylko, że w skróconej relacji Katowice – Żywiec, kursuje pociąg przyspieszony o nazwie Błatnia.


Nazwać ten pociąg przyspieszonym to zdecydowanie za mało. Skład śmiało można nazwać ekspresem regionalnym, który podobnie jak Ornak w rekordowym czasie przemierza trasę z Katowic do Żywca.
Błatnia jest dopełnieniem idei szybkiego dowozu turystów głównie na stoki narciarskie w okolicy Bielska czy Żywca. Choć pogoda na razie nie zapowiada się zimowo to być może pogodowa passa się odmieni. 

Do najbliższej korekty rozkładu jazdy tj. do marca, Błatnia kursować będzie od 6 do 21 stycznia w soboty i niedziele, a od 27 stycznia do 10 lutego zastąpiona zostanie przez „Ornaka” w relacji do Zakopanego.

Błatnia oraz Ornak wyjeżdżają bądź wyjeżdżać będą z Katowic o 6:40 i meldować w Żywcu po 70 minutach, o godzinie 7:50. Pociąg po drodze zatrzymuje się w Katowicach Ligocie, Tychach, Pszczynie, Czechowicach Dziedzicach i Bielsku Białej.

W drogę powrotną Błatnią, a później Ornakiem, wrócimy z Żywca o 19:48, meldując się w Katowicach o 20:59, czyli po 71 minutach. Należy tu dodać, że do tej pory w historii połączeń Katowice – Żywiec żaden pociąg nie miał tak krótkiego czasu przejazdu.

TEKST: Przemysław Szczepanek

6 komentarzy

  1. Szkoda, że pociąg nie jeździ w każdy weekend, tylko tak wybiórczo. W końcu w drugiej połowie lutego też może będzie jeszcze śnieg (a może nawet dopiero wtedy będzie śnieg), a pociągu dodatkowego już nie będzie.

  2. Co z tego,że dojedzie do Żywca i co potem. Naprawdę jest to najlepsze połączenie dla narciarzy. Najbliższy wyciąg godny uwagi znajduje się 30km dalej i trzeba czekać na następny, kiedy który jedzie dalej niż tylko do Żywca.

  3. @Kierownik, Wystarczyłoby wrócić do koncepcji autobusu Łodygowice – Szczyrk lub Wilkowice Bystra – Szczyrk.

    1. Co ci z tego Szczyrku jak wszystko stoi śniegu nie ma jedyny czynny wyciąg działa tylko w Zwardoniu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *