Sosnowiec czeka na elektrobusy

Już za niespełna 30 dni Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu otrzyma 3 nowe, niskopodłogowe autobusy elektryczne. Będą to pierwsze pojazdy tego typu, które przyjadą do stolicy Zagłębia.


Przypomnijmy, bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania. Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza Plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście.

Trzy nowe Solarisy Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi w Sosnowcu. Warto dodać, że autobusy te jeździć będą po ulicach miast Zagłębia oklejone hasłem „…czyste niebo nad Zagłębiem!”. Elektryczne Solarisy przyczynią się tym samym do obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie aglomeracji.

Jako, że wielkimi krokami zbliża się termin dostawy nowych elektrobusów, postanowiliśmy zapytać producenta tych pojazdów – firmę Solaris Bus & Coach, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Zgodnie z umową, termin dostawy wszystkich autobusów to 12 lutego tego roku i z pewnością dotrzymamy tego terminu. Być może pierwszy autobus dostarczymy nawet wcześniej, ale w tym momencie jeszcze nie mogę wskazać dziennej daty – powiedział nam Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach.

Warto też przypomnieć, że w wakacje 2016 roku, PKM Sosnowiec testował elektryczny autobus Solaris, pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *