Ponad 2,3 mld zł na ekologiczny transport

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogłosiło zamówienie w programie „Bezemisyjny transport publiczny”. Nawet ponad 1000 ekologicznych autobusów nowej generacji może trafić na ulice polskich miast do 2023 roku.


Ogłoszony przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina w styczniu 2017 roku program NCBR, to jeden z elementów działań w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie pojazdów zero – i niskoemisyjnych. W programie NCBR stosuje nowatorską formułę partnerstwa innowacyjnego. To tryb w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów.

Po etapie badawczym, finansowanym przez NCBR ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, nastąpi etap wdrożeniowy, w którym opracowane pojazdy zostaną dostarczone polskim miastom, będącymi podmiotami współzamawiającymi w przetargu. Dostawa pojazdów możliwa jest również dzięki współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który na podstawie porozumienia podpisanego z NCBR 29 grudnia 2017 roku przeznaczy na ten cel ponad 2,3 mld złotych netto.

Pod przetargiem jako podmioty zainteresowane projektem podpisało się 26 miast wraz z ich spółkami transportowymi oraz jeden związek komunalny którym jest nasz śląski KZK GOP. Oprócz Komunikacyjnego Związku Komunalnego ze Śląska do projektu zgłosiły się miasto Częstochowa, Jaworzno, Tychy i Sosnowiec.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *