Złap Swojego Kibla

W poprzednim artykule o elfach w Zakopanem, zasygnalizowaliśmy już pewną formę pomocy, o którą się do Was zwrócimy. Chodzi o „nowe” stare jednostki EN57, zapewne jak doskonale wiecie, nazywane w kolejowym żargonie „kiblami”, które będą obecne na torach naszego województwa przez najbliższe kilka miesięcy.


Chcemy Was namówić do pomocy przy zadaniu, które sobie wyznaczyliśmy. Od kilku dni obowiązuje nowa, podpisana w ubiegłym roku umowa pomiędzy Kolejami Śląskimi a Przewozami Regionalnymi, dotycząca dzierżawy przez naszego przewoźnika jednostek EN57. Tym sposobem do historii przeszło porozumienie pomiędzy tymi przewoźnikami z września 2013, które z różnymi modyfikacjami obowiązywało do minionej niedzieli. Opisywanie samego procesu (czy zostaną te jednostki, które już znamy, czy pojawią się inne itd.) zostawimy sobie na dni kolejne.

Chcemy natomiast „odwiedzić” każdą jednostkę, która w myśl nowej umowy trafiła do Kolei Śląskich i zobaczyć po prostu co to jest. Z tego co ustaliliśmy w KŚ, aktualnie na nowych zasadach jeździ już 5 jednostek, a w przyszłym tygodniu ma być ich 12.

Istotą naszej akcji nie jest dyskredytacja dostarczonego taboru. Chcemy rzetelnie ocenić z punktu widzenia podróżnych jakość jednostek EN57 zaoferowanych przez PR, z których będziemy przecież korzystać przez najbliższe miesiące. Kieruje nami bardziej ciekawość niż poszukiwanie przysłowiowych dziur w całym.

W ostatnich dniach ubiegłego roku otrzymaliśmy od Was naprawdę wiele zapytań w tej sprawie i stąd idea zaproszenia Was do tej inicjatywy. Prosimy o nadsyłanie zdjęć (z numerem jednostki) na adres mailowy kontakt@silesiainfotransport.pl lub na nasz fanpage na portalu Facebook.

My od jutra ruszamy na szlaki, bo też chcemy Złapać Swojego Kibla.

7 komentarzy

  1. Nie wiem po co ta dzierżawa? Przecież to strata pieniędzy. Park taborowy Kolei Śląskich jest tragiczny, nie ma w ogóle rezerwy taborowej. Te kilkanascie EN57 powinno być na stałe kupione. Tych jednostek jest pełno, jeżdżą dobrze, można je modernizować, nie podoba mi się to zarządzanie flotą taborową. Nie odrazu Kraków zbudowano.

    1. Nie ma sensu ich kupować, ponieważ są kupione (i trwa ich produkcja) nowe „Elfy2”, które mają w całości zastąpić „kible”. Ma to nastąpić w ciągu 2018 r.

  2. Co dokladnie trzeba bylo by oceniać, estetyke, funkcjonalność, czystość czy zapotrzebownie ich na dane linie w danych godzinach. Innym problemem jest podejscie podróżnych do tego pojazdu, chodzby byly świeżo po modernizacji zawsze zostanie złomem mimo to ze jest lepszy niz niektóre nowe pojazdy nafaszerowane pseudo elektronikom i plastikiem.

  3. Wczoraj Pociag z Katowic o 18.20 do Sosnowca, z lewej strony ospreyowany, siedzenia ok, w miare cieply

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *