Lokomotywy dla PKP IC od Newagu

PKP Intercity poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę 20 nowych lokomotyw elektrycznych. Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, to już niedługo NEWAG S.A rozpocznie produkcję nowych loków dla krajowego przewoźnika.


Przetarg na dostawę 20 lokomotyw elektrycznych, mogących prowadzić pociągi pasażerskie z prędkością do 160 km/h, od początku był obiektem wielkiego zainteresowania. Początkowo, z racji zapisów specyfikacji, o zamówienie nie mogli ubiegać się nasi krajowi producenci. Jednak po serii odwołań, PKP Intercity zmieniło warunku przetargu, dzięki czemu PESA Bydgoszcz S.A. i NEWAG S.A. mogły wystartować w wyścigu o to prestiżowe zamówienie.

Wszyscy wykonawcy złożyli oferty ważne i podlegające rozpatrzeniu. Oferta złożona przez Newag otrzymała najwyższą ilość punktów, tym samym należy uznać taką ofertę za najkorzystniejszą – poinformowało PKP Intercity.

Przypomnijmy, o realizację zamówienie ubiegało się trzech producentów. Poniżej prezentujemy listę chętnych, wraz z punktacją złożonych ofert:

  • NEWAG S.A. – lokomotywa Gryffin (93,46 pkt),
  • PESA Bydgoszcz S.A. – lokomotywa Gamma (75,08 pkt),
  • Konsorcjum CRRC Sifang Co Ltd, CRRC Datong Co Ltd (71,40 pkt).

PESA i CRRC mają teraz czas na złożenie odwołań o wyników przetargu. Jeśli ich nie złożą bądź zostaną one oddalone, to już nic nie będzie stało na przeszkodzie, by PKP Intercity podpisało umowę z NEWAG S.A. Gdy do tego dojdzie, to będą to pierwsze lokomotywy Gryffin przeznaczone do ruchu pasażerskiego.

* Fot. NEWAG S.A.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *