Neonów blaski i cienie

Jeszcze nie tak dawno niemal każdy budynek stacyjny czy dworcowy za sprawą neonu informował podróżnych dokąd przybyli czy przez jaką miejscowość przejeżdżają. Był to jakby osobny organizm, który żył swoim własnym życiem. Dziś ze świeczką szukać urokliwych neonów na kolejowych stacjach czy przystankach. Prawem ekonomii i norm zlikwidowano wiele z nich, nawet tych ostatnich istniejących.


Na 174 obiektach kolejowych w naszym województwie do których zajeżdżają pociągi naszego regionalnego przewoźnika, Kolei Śląskich, jest około 30 świecących lub nie, nazw które się zachowały bądź zostały odrestaurowane w postaci neonu.  Warto się im przyjrzeć bo z każdym miesiącem ich ubywa. W galerii fotograficznej przedstawiamy większość z nich, jednak nie wszystkie, bo ich stan na grudzień 2017 znacznie się skurczył.

Takie neony średnio co trzy lata wymagają renowacji, uzupełnienia gazu itp. jednak w dobie elektroniki można je zastąpić lampami diodowymi czy innym źródłem oświetlenia.

Myślę że wam także bardziej podobały się wcześniejsze formy prezentacji nazw dworców niż obecne standardy. Jeżeli ktoś pamięta gdzie jeszcze widniały neony dworcowe namawiam do podzielenia się informacją w komentarzach lub przesłaniem informacji poprzez portal Facebook.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

TEKST: Damian Kazimierczak

ZDJĘCIA: Damian Kazimierczak, Łukasz Bordo, Patryk Tuzgier, Jerzy Gościński

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *