Praga razy trzydzieści

Z Ostrawy do Pragi w nowym rozkładzie jazdy każdej doby będziemy mieli do dyspozycji ponad 30 pociągów oferowanych przez trzech przewoźników. Walka o klienta na najbardziej prestiżowej linii kolejowej trwa w najlepsze. Z tej liczby, z 19 kursów będzie można skorzystać już z Czeskiego Cieszyna.


Oczywiście ta ilość to łączna dzienna oferta przewoźników –  Česke Drahy, RegioJet i Leo Express, których pociągi wożą pasażerów między stolicą kraju a stolicą województwa morawsko – śląskiego. To najbardziej popularna w Czechach relacja kolejowa, stąd tak zażarta . Odpływu pasażerów na tej linii w najbliższym czasie nie przewiduje się, bo cały czas trwają prace remontowe i modernizacyjne na autostradzie D1 pomiędzy Brnem a Pragą. I dopóki te prace będą trwały, to czescy kolejarze mogą spać spokojnie

Oczywiście, najwięcej połączeń oferują Česke Drahy . Nowością będzie pierwszy po latach pociąg pospieszny pomiędzy Pragą a Ostrawą. Będzie on jeździł tylko w niedzielę. W dni robocze Hukvaldy będzie jeździł w relacji Ostrawa – Ołomuniec.

Niewiele mniej pociągów zaproponuje ciągle rozwijający się RegioJet. Ekspansja tego przewoźnika jest nadal najbardziej widoczna na czeskich torach. Po wejściu na najważniejsze korytarze kolejowe w Czechach i na Słowacji i po uruchomieniu kursów nocnych, RegioJet od niedzieli obsługiwać będzie cztery dzienne pary połączeń na trasie Wiedeń – Praga. Ponadto, to jedyny przewoźnik, który notorycznie wydłuża swoje składy. Na niektórych kursach, szczególnie miedzy Ostrawą a Pragą można spotkać już składy złożone z 10 a nawet 11 wagonów.

Leo Express zajęty walką o polskie tory zaproponuje na linii Ex1 zbliżoną ofertę do aktualnej. To 6 kursów dziennie. I choć ta liczba w porównaniu z poprzednikami nie imponuje to ten przewoźnik też ma swoje zalety, które pozwalają mu funkcjonować na tej prestiżowej linii. Dlatego warto też sprawdzić ofertę tego przewoźnika przy robieniu kalkulacji kosztów wycieczki do czeskiej stolicy.

Znaczna część połączeń wszystkich tych przewoźników przebiega też przez Czeski Cieszyn. To właśnie tu rozpoczyna korzystanie z usług czeskiej kolei spora część polskich bądź przybyłych z naszego kraju pasażerów. Dalej mogą tu spokojnie przyjeżdżać bo czeska część Cieszyna oferuje blisko 20 pociągów do Pragi w różnych warunkach i różnych cenach.

3 komentarze

 1. „Nowością będzie pierwszy pociąg po latach pociąg pospieszny pomiędzy Pragą a Ostrawą. Będzie on jeździł tylko w niedzielę i dotrze do czeskiej stolicy w okolicach.
  Bez urazy, nie tylko te dwa zdania ale cały artykuł jest napisany tak chaotycznie, jakby autor pisał to na kolanie albo po kilku piwach.

  1. A może te artykuły powstają w knajpach przy brązowym napoju i są owocem różnych dysput i poglądów różnych przygodnych osób? Artykuły sygnowane JG często przypominają „myśli nieuczesane”…

   1. Dzień dobry. Generalnie miałem na te wpisy nie odpowiadać, Jednak przez ostatnie dwa dni odebrałem kilkanaście telefonów od znajomuch (także tych pracujących w PKP PLK) z zapytaniem co o tym sądzę. Odpowiadam – nic, ale im zobowiązałem się odnieść.

    Do Alfa – Tak. W tym tekście był błąd i się do tego przyznaję i przepraszam. Opublikowaliśmy już ponad 3000 artykułów więc miało prawo zdarzyć się kilka gorszych. Natomiast wrażenie o kolanie i piwach nie jest trafne bo tu akurat nie dopełniłem odpowiedniej staranności przez pośpiech spowodowany weekendowym wyjazdem. Co oczywiście nie powinno się zdarzyć.

    Już nie do Alfa – Poziom zarzutów drugiego adwersarza świadczy o poziomie zarzucającego. Nasze teksty trafiają już do kilku tysięcy osób i zapewniam wszystkich, że ani jeden artykuł nie powstał w okolicznościach tu sugerowanych. To, że ktoś nie lubi twórczości sygnowanej przez dziennikarza JG, to jego święte prawo. Natomiast tutaj została przekroczona pewna granica, bo padają zarzuty i sugestie pod adresem JG jako osoby. Zapewniam jako Jerzy Gościński,że tego pana nie znam prywatnie co równoznaczne jest z tym, że nie ma on żadnych podstaw sugerować jak powstają nasze teksty. A to z kim chodzę na piwo i w ogóle jak spędzam wolny czas, to moja prywatna sprawa. Ten człowiek nie ma o tym pojęcia, choć notorycznie w komentarzach chce wywołać wrażenie że wie wszystko.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *