Pożegnanie z Chopinem

Dzisiaj kwadrans przed piątą rano z katowickiego dworca po raz ostatni odjechał międzynarodowy pociąg Chopin relacji Wiedeń – Warszawa. Nie zniknie on z siatki połączeń PKP Intercity i nadal będzie łączył stolice Polski i Austrii. Tyle, że w nowym rozkładzie pojedzie już nie przez Katowice a przez Kraków.


Czy ten pociąg był potrzebny w tej kategorii i w tym zestawieniu? Chyba tak, bo skoro od kilku tygodni w Katowicach do jego składu doczepiano dodatkowy wagon klasy 2, to robiono to chyba nie dla parady tylko żeby zrealizować potrzeby pasażerów. Zresztą dzisiaj też,  jak na sobotni poranek, frekwencja była całkiem przyzwoita. Ponadto był to, choć bardzo wczesny, pierwszy pociąg dzienny do Warszawy i ci którzy chcieli, bądź wystąpiła u nich taka konieczność mogli być w stolicy już kilka minut po siódmej. I kolejny argument. Pociąg, choć wytrasowany był przez Centralną Magistralę Kolejową to opłata za przejazd pobierana była według tańszej taryfy.

Od jutra o zbliżonej, bardzo porannej, porze do Warszawy z naszego regionu będzie jeździł IC Wysocki. Tyle, że nie pojedzie on Centralną Magistralą Kolejową lecz przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski i Skierniewice co sprawi że w stolicy będziemy około 8.20 a nie jak do tej pory, ponad godzinę wcześniej. Pierwsze „tanie” połączenie z Katowic do Warszawy CMK będzie miało miejsce dopiero ok. 11.30 za sprawą pociągu Porta Moravica z Pragi.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *