Przed czerwcowymi zmianami

Pozostała nam do opisania jeszcze jedna ważna linia w ofercie Kolei Śląskich i jej siatka połączeń w rozkładzie jazdy 2017/18. To relacja S7 Katowice – Rybnik – Racibórz, z odnogą S71 z Rybnika do Chałupek. Tutaj za kilka dni wielkie zmiany nie nastąpią, ale za to od 10 czerwca przyszłego roku…


Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Koleje Śląskie we współpracy z samorządami Rybnika i Wodzisławia Śląskiego mają zamiar uruchomić od wspomnianego 10 czerwca przyszłego roku niespełna 20 par połączeń na dobę (w dni robocze) tylko pomiędzy tymi miastami. Władze samorządowe będą partycypować w kosztach obsługi tych kursów a intencją tego rozwiązania jest próba „przesadzenia” ludzi z prywatnych pojazdów do pociągów. To z kolei ma w przyszłości wpłynąć na przynajmniej częściową redukcję liczby samochodów wjeżdżających do centrów obu zainteresowanych miast.

Do wdrożenia projektu pozostało jeszcze pół roku, a my na pewno będziemy się z uwagą przyglądać zarówno przygotowaniom do jego wejścia w życie jak i jego samej realizacji. Jeśli tu się uda, to nie jest wykluczone, że i inne samorządy wystąpią w przyszłości z podobną inicjatywą, co byłoby najlepszym potwierdzeniem, że to dobry pomysł.

Zanim jednak nadejdzie wspomniany 10 czerwiec, to pociągi pojadą w podobnym stylu jak obecnie. Do Rybnika średnio co godzinę, a potem dalej do Raciborza lub Chałupek czy Bogumina. W dni robocze takich połączeń będzie 17, do Raciborza 11, do Chałupek/Bogumina 6 (w tym przyspieszona Vladislavia). Rybnik będzie stacją docelową dla czterech połączeń KŚ z kierunku Katowice.

Nieco rzadziej będzie ten rozkład wyglądał w dni świąteczne, ale warto tu wspomnieć o jednej rzeczy. Rybnik to chyba jedyne miejsce w naszym województwie, gdzie można planować podróż z przesiadką. W przyszłym rozkładzie będzie podobnie i w godzinach szczytu możemy być pewni, że jadąc pociągiem z Katowic do Raciborza możemy liczyć na skomunikowanie w kierunku Wodzisławia Śląskiego. Na marginesie – byłoby fajnie gdyby i to rozwiązanie z Rybnika powielić na innych stacjach naszego województwa jak np. Czechowice-Dziedzice, gdzie często pociągi rozmijają się „wzrokowo”. O Katowicach nawet nie wspominamy.

Odnotujmy jeszcze, że linią S7 pojedzie jeszcze Karolinka, połączenie Przewozów Regionalnych, które połączy Rybnik z Rzeszowem.

2 komentarze

  1. Mam jedno pytanie odnośnie weekendowego pociągu z Katowic do Raciborza o 15:24 (44831), który zarówno według rozkładu KŚ jak i plakatów PLK ma być dzielony w Rybniku na wspomniany 44831 do Raciborza, oraz 94637 do Chałupek. Czy to pierwszy przypadek rozkładowego dzielenia składu w KŚ?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *