Uniważniony przetarg w Gliwicach

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach unieważniło przetarg na dostawę 12 nowych autobusów przegubowych. Jedyna oferta złożona w przetargu przekroczyła budżet zamawiającego, a przewoźnik nie był w stanie znaleźć dodatkowych środków na zakup nowych pojazdów.


Przypomnijmy, postępowanie przetargowe jest efektem podpisanej 3 października umowy o dofinansowanie zakupu autobusów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, o którym informowaliśmy TUTAJ. Gliwice otrzymają blisko 30 mln zł unijnego dofinansowania na odnowienie taboru autobusowego (36 nowych pojazdów) wraz z budową placu parkingowego.

Pierwszym krokiem w kierunku realizacji tych planów było ogłoszenie przetargu na dostawę dwunastu przegubowych autobusów z napędem spalinowym EURO 6. Dostawa nowych pojazdów miała nastąpić w ciągu 185 dniu od podpisania umowy z wykonawcą.

W przetargu wpłynęła tylko jedna ofertą – złożył ją MAN, który dostawę 12 autobusów przegubowych wycenił na 20,694 mln złotych brutto. Wycena producenta taboru rozminęła się jednak z wyceną przewoźnika, który przygotował budżet w wysokości 17,712 mln złotych brutto.

Otwarcie kopert miało miejsce w poniedziałek, a już wczoraj PKM Gliwice ogłosiło decyzję o unieważnieniu przetargu, co jasno zdaje się ukazywać, że przewoźnik nie ma możliwości zwiększenia budżetu na to zamówienie. Czy doczekamy się powtórki? Z całą pewnością tak.

One comment

  1. Przetargi w PKM Gliwice na nowe wozy to jedna wielka ściema chyba, inne PKMy i firmy jakoś potrafią zakupić wozy, zrealizować przetargi, ale Gliwicom zawsze coś nie pasuje, myślę że tylko tak nagłaśniają sprawę żeby niby się coś działo. Kierowcy jeżdżą starymi gratami, strach tym wozić węgiel a trzeba niestety ludzi> Nowe wozy, jeśli już kiedyś przyjdą to i tak będą stały w rezerwie, jak to się teraz dzieje, kierowca się męczy starym złomem a na rezerwę podstawiony nowy solaris.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *