E-bus marki Rafako?

Producent kotłów i bloków energetycznych, raciborskie Rafako, przymierza się do wejścia na rynek autobusów elektrycznych. Do końca przyszłego roku mają powstać trzy prototypy e-busów, z których każdy będzie nieznacznie różnić się zastosowanymi rozwiązaniami.


Należąca do Grupy PBG firma Rafako jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i największym w Europie producentem kotłów. Fakt, że w swojej ofercie chcą wprowadzić autobusy o napędzie elektrycznym jest wielkim zaskoczeniem. Obecnie rynek e-busów jest prężnie rozwijającą się dziedziną, więc zainteresowanie firmy z branży energetycznej może być uzasadniony.

W Polsce oprócz producentów specjalizujących się w budowie pojazdów dla komunikacji miejskiej Solarisa i Autosana, swoje kroki w budowie elektrycznych autobusów stawia również producent pojazdów rolniczych Ursus. Niebawem do tej grupy może dołączyć zupełnie nowy gracz, do tej pory niezwiązany z dziedziną motoryzacji.

– Do końca bieżącego roku zakończymy prace projektowe i planujemy przystąpić do kompletacji podzespołów. Do końca 2018 r. chcemy mieć docelowo trzy prototypy, które będą się nieznacznie różniły zastosowanymi rozwiązaniami – powiedział wiceprezes Jarosław Dusiło podczas spotkania prasowego.

Projekt auta elektrycznego w Rafako przewija się już od dwóch lat. Powstał nawet specjalny zespół, który nadzoruje ten projekt i współpracuje z firmami zewnętrznymi w obszarach wykraczających poza obręb ich kompetencji. Autobus elektryczny spod znaczka Rafako jest na tyle zaawansowanym projektem, że spółka ma już podpisane umowy z miastami Jaworzno i Racibórz, gdzie po homologacji będzie można testować pojazdy. Czytaj więcej

Źródło: money.pl
Fot: Siemens

2 komentarze

  1. To byłaby sensacyjna wiadomość gdyby śląska firma produkowała elektryczne pojazdy! Oby się udało! 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *