Pięć lat dłużej

Koleje Śląskie będą wozić pasażerów do roku 2030. Zawarty został aneks do podpisanej dwa lat temu umowy pomiędzy Województwem Śląskim a KŚ na świadczenie usług transportowych w naszym regionie. Wniesiona poprawka przedłuża o dalsze 5 lat możliwość korzystania z usług naszego kolejowego przewoźnika regionalnego.


Zawarta w połowie 2015 umowa stanowiła, że KŚ mają zapewnioną ze strony urzędu gwarancję na wożenie pasażerów do 2025 roku. Okazało się jednak, że właściciel spółki postanowił przedłużyć chęć korzystania z usług KŚ o kolejne 60 miesięcy, do roku 2030. To aktualnie bodajże najdłuższy okres na świadczenie usług, jakim mogą pochwalić się kolejowi przewoźnicy w naszym kraju.

Naszym zdaniem to dobra wiadomość. Wszystko wskazuje na to, że przez najbliższe 12 lat KŚ będą woziły pasażerów w naszym województwie. To oznacza z kolei możliwość skorzystania z wielu możliwości prawnych czy finansowych, co w efekcie, w przypadku rozsądnych działań, powinno prowadzić do dalszego rozwoju przewoźnika.

5 komentarzy

  1. Podpisanie aneksu to wyraz strachu przed pełnym uwolnieniem rynku kolejowych przewozów pasażerskich i obawa przed przejęciem obsługi linii przez inne podmioty. Co prawda obowiązujące prawo daje taką możliwość ale czy będzie to z korzyścią dla pasażerów? Czas pokaże.

  2. W umowie tej wymienione są konkretne linie, po której wożą Koleje Śląskie teraz. To także zamknięcie drogi rozwoju czy jest szansa na aneksowanie?

    1. Jeśli oba podmioty zawierające pomiędzy sobą umowę, wyrażą chęć wprowadzenia zmian to nic nie stoi na przeszkodzie aby odpowiedni aneks dołączyć do obowiązującej umowy.

  3. Oby, bo wg. mnie nie jest dobrym pomysłem kolejowe połączenie Bielska z Cieszynem przez Czechowice. To rozwiązanie powinno się traktować jako tymczasowe do czasu udrożnienia całej linii 190, która jest naturalnym ciągiem komunikacyjnym między tymi dwoma miastami. Tym bardziej, że projekcie Programu utrzymaniowego PLK odcinek Bielsko – Skoczów został zakwalifikowany do linii kategorii „B”.

  4. Czy ta umowa obejmuje też możliwość przejęcia przez KŚ odcinków obsługiwanych teraz przez Przewozy Regionalne, np. linii Tarnowskie Góry- Wieluń? Przez to, że linię tą obsługują PR pasażerowie nie mają możliwości korzystania z oferty biletowej KŚ typu bilet dobowy imienny, Silesia weekend czy darmowe przejazdy w czasie smogu. Przy tej linii też są mieszkańcy województwa śląskiego ale są niestety skazani na usługi PR.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *