Dzieci za darmo w Metropolii

Zarząd Transportu Metropolitarnego zastąpi KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2018 roku, by po kolejnym roku całkowicie przejąć obowiązki obecnych organizatorów transportu publicznego w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. 


22 listopada podczas zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapadła decyzja o powołaniu nowej jednostki budżetowej, która będzie miała rok, aby całkowicie przejąć obowiązki obecnych organizatorów transportu publicznego. Po to, by od 1 stycznia 2018 roku mógł zacząć funkcjonować Zarząd Transportu Metropolitarnego.

Pierwsze decyzje dotyczą biletów. Na razie pasażerowie wielkich zmian nie odczują. Bilety jednorazowe pozostaną w aktualnych cenach tj. 3,20 zł na jedno miasto, 3,80 zł na dwa miasta i 4,80 zł na trzy i więcej miast. Co jednak istotne, bardziej opłacalny będzie zakup biletów elektronicznych bo te w przypadku wszystkich biletów normalnych będą tańsze o 20 groszy, a ulgowych o 10 groszy.

Bilety normalne całodobowe na 2 i więcej miast będą po 14 zł, a 7-dniowe po 44 zł. Potwierdziły się natomiast informacje w sprawie biletów miesięcznych. Na jedno miasto będą kosztować 93 zł (trzy złote taniej niż dotychczas), a na dwa i więcej miast 138 zł. Te ceny będą obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2018 roku.

Największa rewolucja dotknie jednak uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Po całej Metropolii będą poruszać się za darmo i to przez 7 dni w tygodniu.

Projekt uchwały zakłada również wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. bezpłatnych przejazdów dla wszystkich dzieci, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do 16 roku życia. Dzieci będą musiały spełnić dwa kryteria: mieszkać na terenie gmin wchodzących w skład Metropolii oraz zarejestrować zniżkę (100%) na karcie ŚKUP. Przewidywany koszt to 9 000 000. Jest propozycja, by w całości został on pokryty z budżetu Metropolii – informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Według zapowiedzi, to zaledwie początek planowanych zmian w transporcie publicznym na terenie Metropolii. Już wcześniej pojawiały się zapowiedzi zastąpienia kart ŚKUP tzw. „beaconami”. To system, który będzie „kasować” bilet automatycznie po wejściu do tramwaju lub autobusu. W planach jest także m.in. wprowadzenie jednolitej kolorystyki dla wszystkich środków transportu.

5 komentarzy

  1. Uzupełniając informację, należy wspomnieć że wydłużono czas ważności biletów jednorazowych by były adekwatne do taryfy tyskiej, tj. odpowiednio z 15 do 20 minut dla 3,20, z 30 do 40 min dla 3,80 i z 60 do 90 minut w przypadku tego za 4,80. O ile pasażerowie KZK nie odczują zmian cen w kwestii tych biletów, to już pasażerowie MZK Tychy w przypadku biletów papierowych odczują podwyżkę (aktualne ceny to 3,00/3,60/4,40).

    1. Czy jest prawdą że ulegną zmianie zasady obowiązywania biletów jednorazowych? Podobno pozostanie tylko taryfa czasowa (tak jak dotychczas w Tychach). Dla pasażerów, którzy będą chcieli skorzystać np. z linii 121 na trasie Halemba Piotra Skargi – Orzegów Waniora (czas przejazdu 53 minuty na terenie 1 miasta) oznaczać to będzie podwyżkę ceny biletu jednorazowego z 3,20/3,10 zł na 4,80/4,60 zł. Podobno będzie się liczył czas rzeczywisty, a nie rozkładowy? Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

      1. Mają zostać na dotychczasowych zasadach tj. ważność w strefie bądź alternatywnie przez odpowiedni (wydłużony) czas ważności

  2. Połączenie śląskich przewoźników wymusi także zmianę numeracji linii – jeśli dobrze myślę. Wszystkie trzy związki komunikacyjne mają na przykład linię o numerze 1. Wiele innych tyskich i tarnowskich linii pokrywa się numeracją z katowickimi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *