Wielkie centrum w Pszczynie

Centrum przesiadkowe, parkingi i ścieżki rowerowe powstaną w ramach największej inwestycji w historii powiatu pszczyńskiego. Wszystko dzięki unijnej dotacji w wysokości 35 mln zł. Umowę na dofinansowanie projektu polegającego na budowie zintegrowanego centrum przesiadkowego podpisali w pszczyńskim starostwie marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz Paweł Sadza, starosta pszczyński.


To niezwykle ważna i oczekiwana przez mieszkańców umowa. Ten projekt będzie służył nie tylko mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, ale też odwiedzający docenią starania samorządów w poprawę komfortu podróżowania. Ten projekt idealnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju i cieszę się, że przyczyni się również do walki z niską emisją – mówił w trakcie konferencji starosta pszczyński Paweł Sadza.

To największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego, który jako partner wiodący realizuje projekt w partnerstwie z gminą Pszczyna. Wartość zadania to ponad 43,6 mln zł, z czego unijna dotacja wynosi ponad 35,6 mln zł. Umowa jest efektem współpracy samorządów trzech szczebli.

Cieszę się, że w tej śląskiej perle, jaką jest Pszczyna, realizujemy taki projekt. To współpraca samorządów sprawia, że możemy myśleć o tak kompleksowym podejściu do transportu publicznego. Nadchodzi czas dla komunikacji publicznej, która jest szybką, tanią i wygodną formą podróżowania. Rowery też stają się istotną częścią transportu, to znak, że zaczynamy inaczej postrzegać komunikację, co przełoży się na jakość naszego życia – podkreślał marszałek Wojciech Saługa.

Dzięki tej inwestycji okolice dworca kolejowego w Pszczynie zmienią się nie do poznania. Przy ul. Sokoła powstanie obiekt do obsługi podróżnych oraz wiata dla busów i autobusów. Mieszkańcy powiatu oraz turyści będą mogli przesiadać się między różnymi środkami komunikacji – samochodami, rowerami, autobusami czy pociągami. Obiekty będą wyposażone w zintegrowany system paneli fotowoltaicznych, elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne, a także punkty informacyjne dla podróżnych. Przy centrum przesiadkowym powstaną parkingi dla blisko 200 samochodów osobowych, 180 miejsc postojowych dla rowerów oraz postój dla taksówek.

Powstanie także system tras rowerowych o łącznej długości ponad 20 km oraz dwa mniejsze centra przesiadkowe w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku. Budowa centrum przesiadkowego realizowana będzie w latach 2018-2019, natomiast prace związane z budową tras rowerowych powinny zakończyć się w 2020 r.

* Fot. UMWŚ

2 komentarze

  1. Dobrze, że rządzący coraz częściej zauważają, że bardzo istotnym elementem transportu zbiorowego jest przesiadka. Ale żeby była akceptowalna powinna być czytelna i bez zbędnego czekania.

  2. Pszczyna to bardzo zaspane miasteczko. Nic się tam nie dzieje, tym bardziej fajnie, że kolej będzie jakimś impulsem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *