Potaniał zanim wyjechał

PKP Intercity podjęło decyzję o zmianie kategorii pociągu Chopin, który w nowym rozkładzie jazdy będzie kursował w relacji Warszawa – Wiedeń – Warszawa. Połączenie na terenie naszego kraju miało kursować jako EIC, ale pojedzie jako IC, co oznacza kolosalną zmianę taryfikatora na korzyść podróżnych.


Nasi Czytelnicy i znajomi zaalarmowali nas o tym, że chcąc w nowym rozkładzie skorzystać w Zebrzydowicach z pociągu Chopin celem dostania się do Warszawy to trzeba liczyć się z kosztowną inwestycją. Nie chodziło im o to, że pociąg pojedzie przez miejscowości, przez które do tej pory nie jeździł i będzie dwie godziny później niż dotychczas w stolicy. Ich żale były bardziej przyziemne. Bilet do Warszawy miał kosztować prawie 160 złotych zamiast dotychczasowych 74.

Wszystko za sprawą planów przekwalifikowania od 10 grudnia Chopina do kategorii EN (EuroNight) na całej trasie. To oznaczałoby, że w naszym kraju jechałby jako pociąg EIC czyli najdroższej taryfie komercyjnej (oprócz pociągów EIP) PKP Intercity. Naszym zdaniem skazywałoby go to na brak zainteresowania ze strony pasażerów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych, w porozumieniu z organizatorem międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozów kolejowych – Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, została zmieniona kategoria pociągu Chopin z EIC na IC w rozkładzie jazdy 2017/2018. Cena bazowa biletu IC Chopin na trasie z Zebrzydowic do Krakowa wyniesie 32 zł, natomiast do Warszawy – 67 zł – czytamy w korespondencji z PKP Intercity, sygnowanej przez Agnieszkę Serbeńską, rzecznika prasowego przewoźnika, w odpowiedzi na nasze zapytanie w tej sprawie.

Na zdjęciu: Chopin na stacji w Pszczynie. Od 10 grudnia już tamtędy nie pojedzie
Fot. Damian Kazimierczak

4 komentarze

  1. Gdy pytałem osobiście w kasach PKP IC o ceny biletów np. Zebrzydowice-Czechowice Dz. czy Czechowice Dz. -Brzeszcze Jawiszowice w systemie sprzedaży miejsc wychodziło około 60zł to aż kasjerzy nie dowierzali że IC wdrożyło cenę relacyjną a nie z km. Wyobrażacie sobie kogoś kto by wsiadł do tego pociągu aby przejechać jeden przystanek np. jak powyżej wymieniony, podróżny liczył by na cenę około 11zł a tu 58zł, brak takiej gotówki równało by się wezwaniem do zapłaty w wysokości 600zł . Po Czeskiej stronie pociąg ten będzie figurował pod oznaczeniem EN, jednak w Czechach cennik jest jeden nie zależnie od kategorii pociągu, nasi śladami Czechów oznaczyli go także składem wyższej kategorii jednak po fali krytyki puściły pomysły nieuzasadnione cenowo i to dobra wiadomość dla nas wszystkich.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *