W oczekiwaniu na modernizację

Wczoraj o godzinie 17:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowa odbyły się warsztaty dotyczące modernizacji dworca kolejowego w Częstochowie. Był to pierwszy etap konsultacji społecznych, który ma pomóc przy tworzeniu planów zmiany głównego dworca w mieście.


Celem spotkania nie było zaprezentowanie rozwiązań, które PKP S.A. chciałoby zastosować, lecz zapoznanie się z oczekiwaniami społeczników, co do funkcjonalności dworca, który docelowo powinien stanowić zintegrowany węzeł komunikacji. Jako największą bolączkę obecnego rozwiązania wskazano odległość dzielącą budynek komunikacji kolejowej od komunikacji miejskiej.

Warsztaty prowadził Paweł Wróblewski z Biura Inwestycji PKP S.A. W pierwszym etapie wczorajszego spotkania było przedstawienie rozwiązań stosowanych na dworcach kolejowych nie tyko w Polsce. Co więcej, prezentowane były rozwiązania pozytywne jak i również negatywne. W kolejnym etapie przedstawiono historię ostatniej modernizacji, która miała miejsce w latach 1994-1996. Architekt przebudowy dworca Ryszard Frankowicz pokrótce omówił koncepcję całej przebudowy. Była mowa również o problemach związanych z realizacją zadania.

Zgromadzonym przedstawiono również do wypełnienia krótką ankietę, która miała dać odpowiedź jakie kryteria przebudowy dworca należy uznać za najważniejsze. Wśród nich wymieniono: bezpieczeństwo, dostępność, estetyka, intuicyjność, komfort, wielofunkcyjność, uniwersalność, czytelność, jednoznaczność i dopasowanie.

Przypomnijmy, na początku października ogłoszony został przetarg na zawarcie umów ramowych na wykonanie dokumentacji projektowych dla budowy bądź przebudowy 74 dworców kolejowych na terenie całego kraju. Spośród 74 dworców, tylko jeden zlokalizowany jest w województwie śląskim – tym szczęśliwcem będzie Częstochowa. Rozpisany przetarg to część zapowiadanego od dawna wielkiego programu modernizacyjnego dworców kolejowych w Polsce do 2023 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *