SuperMany w Katowicach

To najkrótsza ocena nowych pojazdów MAN NG323 Lion`s City G, zakupionych przez PKM Katowice, których 10 sztuk (po 5 przegubowych i 5 tradycyjnych 12-metrowych) pojawiło się kilka dni temu na drogach nie tylko stolicy województwa. Po przejażdżce tym autobusem nie ukrywamy swojego dużego zadowolenia, że mieszkańcy naszego regionu mogą korzystać z tak nowoczesnych środków komunikacji miejskiej. Najbardziej pocieszające jest jednak to, że w najbliższych miesiącach dostaniemy do dyspozycji kolejnych 30 takich pojazdów.


Jazdę testową odbyliśmy pojazdem przegubowym o numerze 1201, linią 910 na dystansie spod centrum handlowego „3 Stawy” do podziemi katowickiego dworca. A że była to sobota i ruch zdecydowanie mniejszy, to na ulicy Granicznej poczuliśmy moc i osiągi nowego żółtego pojazdu. Jest bardzo dobrze. Wykończenie wnętrza również odpowiada normom pojazdów wyprodukowanych w roku 2017. W pojeździe jest cicho, dostęp do miejsc siedzących nie nastręcza żadnych trudności. Także rozłożenie siedzeń nie powoduje konfliktów z osobami siedzącymi np. naprzeciw. Jadąc do dworca pojazd równie sprawnie radził sobie na krętych odcinkach w rejonie ulicy Szkolnej czy Moniuszki.

Przy okazji opisu wrażeń po przejeździe hybrydowym Volvo z Sosnowca pisaliśmy, że bryła zewnętrzna wszystkich trzech (czeka jeszcze Solaris czwartej generacji z napędem CNG) pojazdów, którymi postanowiliśmy się „karnąć”, nam bardzo podoba. O ile kosmiczny wygląd Volvo każe zwrócić uwagę na ten autobus zawsze i wszędzie, o tyle nowy katowicki Man nie rzuca się aż tak w oczy, co nie zmienia postaci rzeczy, że wygląda solidnie i efektownie. Uprzedzając fakty, Solaris czwartej generacji również przypadł nam do gustu. Oczywiście, najbardziej nas cieszy, że te wszystkie nowe autobusy są przyjazne nam, pasażerom. A, że przy okazji są po prostu ładne, to tylko kolejny powód do zadowolenia.

I łyżeczka dziegciu… Czas najwyższy, by katowicki przewoźnik pomyślał nad inwestycją w system informacji pasażerskiej wewnątrz pojazdów. Przypominanie o imieninach i o przemijającym czasie w postaci coraz mniejszej ilości dni do końca roku to dzisiaj już chyba za mało. Czas na nowe, większe ekrany i ambitniejsze wizualizacje trasy danej linii, bo taki autobus jak choćby MAN NG323 Lion`s City G na to po prostu zasługuje..

Zdjęcie: PKM Katowice

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *