Elektryczne spięcie Ursusa z Solarisem

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach otworzyło koperty w przetargu na dostawę 10 sztuk fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Do walki o katowickie zamówienie stanęły dwie firmy: Solaris Bus & Coach oraz Ursus Bus.


Przypomnijmy, w ramach ogłoszonego przez PKM Katowice przetargu, flotę taborową przewoźnika wzmocni 10 nowych elektrycznych autobusów. Postępowanie podzielono na dwa zadania:

  • Zadanie nr 1 – dostawa 5 elektrycznych autobusów przegubowych klasy MEGA (17,5 – 18,75 metrów),
  • Zadanie nr 2 – dostawa 5 elektrycznych standardowych autobusów klasy MAXI (11,8 – 12,5 metrów).

Przewiduje się, że w pierwszej kolejności autobusy elektryczne będą obsługiwały linie nr 10, 12 i 910. W dalszym etapie najprawdopodobniej do obsługi autobusami elektrycznymi włączone zostaną linie: 37, 109, 110, 115, 193, 632, 673 – mogliśmy przeczytać w raporcie przygotowanym na Komisję Transportu Rady Miasta w Katowicach.

Do przetargu stanęły dwie firmy: Solaris Bus & Coach oraz Ursus Bus. Producent z Bolechowa złożył ofertę w obu zadaniach, natomiast firma z Lublina stanęła do walki tylko w zadaniu numer dwa.

Solaris dostawę pięciu osiemnastometrowych autobusów (Nowe Urbino 18 electric) w ramach zadania numer jeden wycenił na 16,291 mln złotych brutto. Oferta producenta z Bolechowa przewyższa budżet zamawiającego, który wynosi 13,387 mln złotych brutto. Realizację zadania numer dwa, czyli dostawę 5 autobusów dwunastometrowych (Nowe Urbino 12 electric) firma wyceniła na 14,120 mln złotych brutto. W tym przypadku również oferta złożona przez Solarisa przewyższa budżet przygotowany przez PKM Katowice, który wynosi 11,992 mln złotych brutto.

W budżecie założonym na realizację zadania numer dwa zmieścił się jednak Ursus, który dostawę pięciu 12-metrowych autobusów elektrycznych (Ursus City Smile 12M) wycenił na 10,335 mln złotych brutto. Jeśli wszystko pójdzie po myśli producenta z Lublina, to w przeciągu maksymalnie 310 dni od daty podpisania umowy, na Śląsk trafią pierwsze autobusy elektryczne Ursusa.

* Fot. PKM Katowice

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *