A na dworcu w Czeladzi…

Powrót kolei do Czeladzi? Czemu nie. Choć tylko na dwa dni. W Szkole Podstawowej Nr 1 w ubiegły weekend pod patronatem Burmistrza Miasta Czeladzi – Zbigniewa Szaleńca można było zobaczyć wystawę pn. „KOLEJ W MINIATURZE” – modułowych makiet kolejowych w skali 1:120. Zgromadzenie miłośników kolei wykorzystano również jako pretekst do przeprowadzenia prezentacji w ramach akcji prowadzonej przez PKP PLK „Bezpieczny Przejazd – Szlaban Na Ryzyko”.


W ubiegły weekend czeladzki dworzec kolejowy nie był powodem do żartów. Dzięki inicjatywie Piotra Wodeckiego, odbyła się wystawa makiet kolejowych. Pierwszy raz w Czeladzi, mieszkańcy miasta mogli obejrzeć makiety modułowe, szlaki i stacje, unikalne lokomotywy – zasilane cyfrowo i analogowo. Co ciekawe, ruch pociągów na makiecie odbywał się zgodnie z zasadami panującymi na kolei – pociągi odjeżdżały ze stacji o określonej porze, aby dotrzeć do kolejnej stacji punktualnie!. Od kilu już lat Śląska Grupa TT współorganizator prezentacji skupia pasjonatów kolei i modelarstwa kolejowego budujących makiety modułowe i modele w skali 1:120.

Modelarze czynnie uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach i imprezach modelarskich w rejonie bardzo szeroko pojętego Górnego Śląska. organizują pokazy makiet modułowych i uczestniczą w wielu cyklicznych imprezach w naszym regionie, kraju, a także poza jego granicami.

Wystawie towarzyszyła akcja, promująca społeczną kampanię pn. Bezpieczny przejazd –„Szlaban na ryzyko!” zorganizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe, dokładniej przez Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu, a jeszcze dokładniej przez Zdzisławę Małkiewicz, która odpowiada za realizację tej kampanii w sosnowieckim zakładzie.

Dodajmy, że zarówno prezentacja jak i cała wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, którzy licznie odwiedzili placówkę w Czeladzi.

ZDJĘCIA: Zdzisława Małkiewicz – ZLK Sosnowiec (PKP PLK SA.) 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *