Sprawniejszy przewóz towarów za 180 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na inwestycję wartą 180 mln zł, która zwiększy możliwości przewozu towarów na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Na odcinku Toszek Północ, Rudziniec Gliwicki, Sławięcice, Stare Koźle pociągi pojadą o 30 km/h szybciej niż obecnie. 


Krótszy czas jazdy pociągów, większa przepustowość linii i bezpieczny przewóz ładunków to główne efekty ujęte w podpisanej przez PKP PLK S.A. umowie z wykonawcą na „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle„.

Ważnym celem Krajowego Programu Kolejowego jest poprawa warunków przewozu towarów. Dzięki dziś podpisanej umowie, na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Kędzierzyn Koźle pociągi towarowe zwiększa prędkość nawet o 30 km/h z 60 do 90 km/h. Szybciej i częściej pojadą składy m.in. z węglem. Rezultatem prac będą też szybsze połączenia Śląska oraz Opolszczyzny z portami w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach rewitalizacji linii na odcinku Toszek Północ, Rudziniec Gliwicki, Sławięcice, Stare Koźle zarządca infrastruktury wymieni ok. 40 km torów i sieci trakcyjnej. Remont 9 przejazdów kolejowo – drogowych i modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Istotny wpływ na płyną jazdę składów towarowych będzie miała wymiana 31 rozjazdów.

Sprawniejszą i szybszą jazdę pociągów towarowych umożliwi przebudowa 51 obiektów inżynieryjnych. Odnowione będą m.in. mosty nad Kanałem Gliwickim (o długości 67 m) i Kanałem Kędzierzyńskim (o długości 41 m). Prace obejmą łącznie 5 mostów i 18 wiaduktów oraz 28 przepustów. PLK oraz wyremontują także 10 nastawni kolejowych.

Realizacja projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zapewni lepsze i sprawniejsze połączenie Rybnickiego Okręgu Węglowego z polskimi portami. Przyczyni się również do dalszego rozwoju gospodarczego województwa śląskiego i opolskiego – mówi Grzegorz Kupczyk, burmistrz Toszka.

Wartość podpisanej 23 października umowy na „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle” to 181 775 000,00 złotych netto. Projekt jest współfinansowany w 85% przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace w latach 2017 – 2019 zrealizuje firma PORR S.A.

* Fot. PKP PLK S.A.

2 komentarze

 1. A kiedy ten rząd zacznie dbać o pasażerów w Aglomeracji i jej okolicach?
  To co się robi to tylko dla towarów!!!!!!!!!!!!!!!
  Ty mieszkańcu duś się w spalinach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Ja mam wrażenie, że oni patrzą na region z perspektywy: to jest fabryka i musi się opłacać inwestowanie w transport towarów z fabryki.
   Kiedyś był tutaj artykuł na temat kolei aglomeracyjnej Pyskowice-Dąbrowa Górnicza. Gdyby zbudować teraz coś takiego to by było ciekawie. Poza tym brakuje w regionie rozbudowy niektórych szlaków do dwutorowych, odbudowy niektórych, itd. My o tym wiemy, a tam na górze – niekoniecznie chcą o tym wiedzieć.
   Skwitować można to w jeden sposób: Górny Śląsk (i okolice) rząd traktuje jak kolonię.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *