146 nowych autobusów w MPK Kraków

Jeszcze w tym miesiącu MPK SA w Krakowie podpisze umowę z firmą Solaris Bus&Coach S.A. na dostawę 38 nowoczesnych autobusów przegubowych. W dwóch kolejnych przetargach ogłoszonych w październiku do krakowskiej zajezdni trafi kolejnych 108 ekologicznych autobusów. W sumie do połowy przyszłego roku przewoźnik wzbogaci się o 146 nowoczesnych i ekologicznych autobusów.


78 autobusów zostanie zakupionych w ramach projektu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, który w 70 proc. jest finansowany ze środków z Unii Europejskiej. W ramach projektu ZIT do Krakowa przyjedzie 56 autobusów 12-metrowych z silnikami Euro 6, 10 autobusów midi o długości ok. 9 m z silnikami Euro 6 oraz 12 autobusów hybrydowych przegubowych o długości 18 m. Kolejnych 30 autobusów zostanie nabytych w formie leasingu.

Prowadzone w ostatnich latach intensywne zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii krakowskiego przewoźnika. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w przeciągu trzech lat 2016-2018 zyskają w sumie 350 nowoczesnych autobusów, co stanowi ponad 60 proc. całego obecnego taboru. Warto także przypomnieć, że w planach MPK SA jest również zakup 161 autobusów elektrycznych w ramach rządowego programu E-bus.

Dodatkowo MPK Kraków rozpoczął testy 13-metrowej hybrydy od Solarisa. Testy potrwają miesiąc.

Fot. MPK Kraków

One comment

  1. Warto rozwijać flotę w celu profesjonalizacji usług i w dbałości o płynność ruchu i bezawaryjność pojazdów, przede wszystkim podczas dłuższych tras. Świetnym przykładem jest np. warszawski przewoźnik http://www.autokaryakord.pl/ który na tym polu sprawdza się wyśmienicie i warto czerpać z niego przykład.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *