Dialog techniczny w sprawie ED74

PKP Intercity opublikowało ogłoszenie o dialogu technicznym na wykonanie naprawy poziomu P5 wraz z modernizacją elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ED74. To pokłosie deklaracji władz narodowego przewoźnika, o których pisaliśmy TUTAJ.


W ubiegłym tygodniu, ku ogólnemu zaskoczeniu, władze PKP Intercity poinformowały, że zamierzają w dalszym ciągu korzystać z jednostek ED74. Co więcej, składy mają przejść modernizację, dzięki czemu będą mniej awaryjne i bardziej przyjazne dla pasażerów.

Celem ogłoszonego przez przewoźnika dialogu, jest pozyskanie informacji o możliwości wykonania prac, które pozwolą na powrót na tory wszystkich ED74. PKP Intercity chce też poznać przybliżoną cenę takich napraw. Wnioski o dopuszczenie do udziału w dialogu technicznym można przesyłać do spółki do 25 października. Dialog ma potrwać 30 dni.

ED74, oprócz napraw P5, przejdą także modernizację. Na pewno wymienimy w nich siedzenia na znacznie wygodniejsze, będzie w nich bezprzewodowy internet i gniazdka z prądem dla pasażerów, pojawią się udogodnienia dla niepełnosprawnych i pasażerów z rowerami – powiedział prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk.

Jednak najważniejszym efektem wykonanej modernizacji, ma być poprawa dostępności pojazdów. Właśnie dlatego planowane jest zastosowanie takich rozwiązań technicznych, które wyeliminują liczne awarie, które trapiły dotychczas Edyty w trakcie ich eksploatacji. Następstwem dialogu technicznego, będzie ogłoszenie przetargu na modernizację jednostek ED74. To według zapowiedzi, ma nastąpić jeszcze w grudniu br. lub na początku przyszłego roku.

Przypomnijmy, jeszcze nie tak dawno wiele wskazywało na to, że Edyty trafią w nowe ręce. Wśród zainteresowanych wymieniało się Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie oraz Przewozy Regionalne. Ostatecznie pociągi nie zmieniły właściciela i jak widać, nic nie zapowiada by w najbliższych latach miało do czegoś takiego dojść.

* Fot. PetrS. lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons

One comment

  1. Czekam z niecierpliwością na dialog techniczny w sprawie nieudanych i ciągle awaryjnych lokomotyw SU160.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *