LEO Express z otwartym dostępem

Czeski prywatny przewoźnik niebawem wjedzie na tory naszego kraju i regionu. LEO Express decyzją Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego otrzymał otwarty dostęp na trasie Kraków – Praga. To kolejny, bardzo istotny krok do uruchomienia regularnych przewozów pociągami tego przewoźnika na terenie naszego kraju.


Czy w najbliższym czasie na polskie tory wjedzie czarno-złoty pociąg przewoźnika LEO Express? Firma prawdopodobnie już w przeciągu najbliższych tygodni ogłosi termin startu przewozów w Polsce. Żeby tak się stało, niezbędne są ostatnie przygotowania techniczno-formalne.

– Pasażerowie uzyskają dzięki decyzji Prezesa UTK kolejne międzynarodowe połączenia kolejowe do Czech, a oferta na tej trasie ulegnie poszerzeniu – to wszystko bez żadnych nakładów ze środków publicznych. Polacy dzięki temu dołączą do Szwedów, Brytyjczyków, Czechów, Niemców, Słowaków, Austriaków i Włochów, którzy już od pewnego czasu mogą korzystać z konkurencji na torach i z rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego – mówi Peter Köhler, prezes grupy LEO Express.

Przewoźnik planuje uruchomić na początek jedną parę pociągów dziennie na trasie Praga – Kraków – Praga. Wstępnie zakłada, że pociąg wyjedzie ze stacji głównej w Pradze po godzinie 16, by zjawić się pod Wawelem parę minut po godzinie 23. W drogę powrotną uda się przed 5 rano, by w stolicy Czech zameldować się przed południem.

Rozkład jazdy
Przewoźnik dobrze ocenia dotychczasową współpracę z Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego. – Zwycięzcami dzięki tej decyzji Prezesa UTK są przede wszystkim pasażerowie. Jak widać na przykładzie z innych krajów, inni uczestnicy rynku nie muszą wcale stracić, a raczej na odwrót. To nowy, niezwykłe istotny impuls dla całej branży – komentuje Peter Jančovič.

Aktualnie na trasie pomiędzy Pragą a Krakowem również można korzystać z usług przewoźnika z tą istotną zmianą, że w Boguminie z pociągu trzeba przesiąść się na autokar LEO Express, którym dalej można kontynuować podróż po Polsce. Czas przejazdu wynosi ponad 8 godzin, natomiast po uruchomieniu bezpośrednich połączeń kolejowych, czas przejazdu pomiędzy tymi miastami wyniesie 7 godzin. Z czego z Praga do Zebrzydowic zajedziemy w 4 godziny (385 km, zaś od Zebrzydowic do stolicy Małopolski cały dystans pokonamy w 3 godziny (149 km).

* Fot. LEO Express

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *