Przetarg na dokumentację dla 74 dworców

Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zawarcie umów ramowych na wykonanie dokumentacji projektowych dla budowy bądź przebudowy 74 dworców kolejowych na terenie całego kraju. Spośród 74 dworców, jeden zlokalizowany jest w województwie śląskim – tym szczęśliwcem będzie Częstochowa.


Rozpisany przetarg to część zapowiadanego od dawna wielkiego programu modernizacyjnego dworców kolejowych w Polsce do 2023 roku. Jest to program, którego efekty już dawno powinny być zauważalne w postaci wyremontowanych dworców. Zgodnie z  jego pierwotnymi założeniami, miał on objąć ponad 400 dworców w całym kraju.

Ile będzie ich ostatecznie? Tego póki co nie wiemy. Nie wiemy również kiedy zostaną wyremontowane pozostałe dworce, które już dawno powinny zostać oddane do użytku po wykonaniu prac inwestycyjnych. Mowa tutaj np. o Raciborzu, który według pierwotnych planów powinien mieć już całkowicie nowy budynek dworcowy. Tymczasem stary, brzydki dworzec stoi tak jak stał i póki co nic nie zapowiada na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Do tematu Raciborza i innych miast w naszym województwie, które miał zyskać nowe budynki wrócimy w kolejnych dniach.

Termin składania ofert mija 15 listopada. Na realizację zadania przeznaczono 18 miesięcy. Szacowana maksymalna liczba uczestników planowanej umowy ramowej to 20 podmiotów.

Lista referencyjna obejmuje 74 lokalizacji:

Barchów, Biadoliny, Biskupice Wielkopolskie, Błonie, Brwinów, Celestynów, Chałupy, Chełm, Chrzęsne, Czarna Tarnowska, CZĘSTOCHOWA, Czyżew, Dębe Wielkie, Dęblin, Dobczyn, Gałkówek, Garwolin, Gdańsk Wrzeszcz, Gorzkowice, Gorzów Wielkopolski, Hajnówka, Hel, Jaktorów, Janikowo Pierzyska, Jastarnia, Józefów, Jurata, Kanie, Koluszki, Kornelin, Kraśnik, Kuźnica (Hel), Lublin, Łaskarzew Przystanek, Łódź Chojny, Michalin, Milanówek, Mława Miasto, Mrzezino, Nałęczów, Opalenica, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Pilawa, Płochocin, Płyćwia, Pobiedziska Letnisko, Pruszcz Gdański, Przetycz, Puck, Racibory, Reda, Rogów, Rokiciny, Sadurki, Siedlce, Skierniewice, Sochaczew, Stalowa Wola Rozwadów, Sterkowiec, Swarzewo, Świdnik Miasto, Tłuszcz, Trawniki, Wasilków, Wilkoszewice, Władysławowo, Wrocław Żerniki, Wrzosów, Ząbki, Zdrody Nowe, Żelistrzewo, Życzyn.

5 komentarzy

 1. Stan większości dworców w woj. śląskim jest skandaliczny. Media w tym wasze powinny zająć się dogłębnie polityką PKP wobec tego regionu. Okazuje się, że kolej chętnie remontuje dworce które leżą przy liniach słabo uczęszczanych zarówno jeśli chodzi o ilość pociągów jak i pasażerów. W przypadku woj. śląskiego woli burzyć dworce i to nawet w tak dobrych lokalizacjach jak Czerwionka. A Racibórz to przykład na totalną indolencję polityków ze Śląsku, samorządu miasta i PKP. Nie ma w Polsce przypadku aby obiekt który przeżył klęskę żywiołową miał czekać na nowy projekt lub remont 20 lat.

 2. Z powyższego widać w jakim poważaniu ma władza centralna woj. śląskie.

  Ludność: 12.5 % kraju
  Udział w ilości remontowanych dworców: 1.35 %

  Czyli ponad 10 razy mniej niż powinno być z proporcji ludności. Nie mówiąc o czwartym w kraju PKB na głowę. To samo z przebudową węzła katowickiego, zabrano 90% potrzebnej kasy na inwestycję w kolej w duszącej się od spalin konurbacji.

  My wypracowujemy pieniądze, z których remontowane są dworce na Sądecczyźnie, gdzie, o ironio, w ogóle nie jeżdżą pociągi !

  I na dodatek remontowana ma być Częstochowa, która w sumie niedawno (chyba kilkanaście lat temu) była już remontowana i ma się według mnie nieźle.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *