Taborowe plany Gliwic i Jaworzna z dofinansowaniem

Wczoraj, Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło kolejne umowy na dofinansowanie 14 projektów transportowych. Co najważniejsze z perspektywy naszego województwa, na liście beneficjentów znalazły się miasto Gliwice i Jaworzno, które otrzymają środki na rozwój komunikacji, a konkretnie na sfinansowanie zakupu nowego taboru.


20 elektrobusów do 2020 roku w Jaworznie

W ramach dofinansowania, Jaworzno otrzyma ponad 30,5 milionach złotych, które pozwoli na zakup 20 kolejnych nowoczesnych autobusów elektrycznych. Dzięki temu, w 2020 roku, aż 80% parku taborowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie stanowić będą elektrobusy. Dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewoźnik wzbogaci się o 5 dziesięciometrowych i 15 dwunastometrowych autobusów elektrycznych, które trafią do Jaworzna w 2019 i 2020 roku.

Łączna wartość projektu to blisko 48,8 milionów złotych. W ramach inwestycji, zbudowane zostaną kolejne niezbędne elementy infrastruktury, m.in. stacje do ładowania. W tym miejscu warto wspomnieć, że Jaworzno jest w trakcie realizacji innego projektu na dostawę autobusów elektrycznych, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Nowe autobusy i plac parkingowy w Gliwicach

W ramach dofinansowania, Gliwice otrzyma prawie 30 milionów złotych, które dofinansuje projekt zakładający zakup 36 autobusów z napędem spalinowym, spełniające normę Euro 6. Park taborowy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach wzmocnić ma 13 autobusów dwunastometrowych i 23 autobusy osiemnastometrowe.

W ramach projektu wartego ok. 51 milionów złotych, w Gliwicach ma powstać plac parkingowy, który pomieści 25 autobusów.

Najwięcej środków w ramach zawartych umów, co nikogo pewnie nie zdziwi, trafi do Warszawy. Spory kawałek tortu otrzymały równie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zyskały dofinansowanie na udrożnienie węzła kolejowego w Łodzi. Szkoda, że zarówno Warszawa, jak i PKP PLK S.A., nie potrafią znaleźć środków na nasz katowicki węzeł, ale to już temat na inny artykuł…

One comment

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *