Taborowe plany Gliwic i Jaworzna z dofinansowaniem

Wczoraj, Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło kolejne umowy na dofinansowanie 14 projektów transportowych. Co najważniejsze z perspektywy naszego województwa, na liście beneficjentów znalazły się miasto Gliwice i Jaworzno, które otrzymają środki na rozwój komunikacji, a konkretnie na sfinansowanie zakupu nowego taboru.


20 elektrobusów do 2020 roku w Jaworznie

W ramach dofinansowania, Jaworzno otrzyma ponad 30,5 milionach złotych, które pozwoli na zakup 20 kolejnych nowoczesnych autobusów elektrycznych. Dzięki temu, w 2020 roku, aż 80% parku taborowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie stanowić będą elektrobusy. Dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewoźnik wzbogaci się o 5 dziesięciometrowych i 15 dwunastometrowych autobusów elektrycznych, które trafią do Jaworzna w 2019 i 2020 roku.

Łączna wartość projektu to blisko 48,8 milionów złotych. W ramach inwestycji, zbudowane zostaną kolejne niezbędne elementy infrastruktury, m.in. stacje do ładowania. W tym miejscu warto wspomnieć, że Jaworzno jest w trakcie realizacji innego projektu na dostawę autobusów elektrycznych, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Nowe autobusy i plac parkingowy w Gliwicach

W ramach dofinansowania, Gliwice otrzyma prawie 30 milionów złotych, które dofinansuje projekt zakładający zakup 36 autobusów z napędem spalinowym, spełniające normę Euro 6. Park taborowy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach wzmocnić ma 13 autobusów dwunastometrowych i 23 autobusy osiemnastometrowe.

W ramach projektu wartego ok. 51 milionów złotych, w Gliwicach ma powstać plac parkingowy, który pomieści 25 autobusów.

Najwięcej środków w ramach zawartych umów, co nikogo pewnie nie zdziwi, trafi do Warszawy. Spory kawałek tortu otrzymały równie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zyskały dofinansowanie na udrożnienie węzła kolejowego w Łodzi. Szkoda, że zarówno Warszawa, jak i PKP PLK S.A., nie potrafią znaleźć środków na nasz katowicki węzeł, ale to już temat na inny artykuł…

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *