Ostatnia niedziela Ciuchci

W najbliższą niedzielę Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Ekspres Ponidzie” ruszy w ostatni tegoroczny kurs z Jędrzejowa do Pińczowa. Jak zawsze przy tego typu imprezach, swój udział zapowiedzieli miłośnicy kolei wąskotorowej z całej Polski. Dodatkową atrakcją będą bezpłatne przejazdy drezynami. Ciuchcia wyruszy w trasę z Jędrzejowa o godzinie 10.00. W tym roku z przejazdów świętokrzyską kolejką skorzystało ponad 16 tysięcy osób.


Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Ekspres Ponidzie” zakończy w niedzielę tegoroczny sezon przejazdów turystycznych. ŚKD na co dzień boryka się jednak z tymi wszystkimi problemami jak inne jej podobne wąskotorówki. Może być tak, że będzie to ostatni przejazd nie tylko w tym roku, ale przez znacznie dłuższy czas. Być może nawet na kilka lat. I to z kilku powodów.

Miłośnicy skupieni wokół Fundacji Zwrotnica i Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej obawiają się, że będzie to nie tylko ostatni przejazd w tym roku, ale w ogóle ostatni na co najmniej kilka lat przejazd na całej długości trasy z Jędrzejowa do Pińczowa. Zdaniem działaczy dalszemu kursowaniu może zagrażać zły stan techniczny trakcji

Andrzej Kuszak, prezes Fundacji Zwrotnica, podkreśla, że most na Nidzie i inne przejazdy są w bardzo złym stanie. Obiekty powstały w latach 20. ubiegłego wieku i wymagają pilnego remontu. Podkreśla, że kolejarze robią, co mogą i łatają dziury w moście, ale to tylko działania prowizoryczne.

Torowisko będzie wymagało w najbliższym czasie remontu, ale jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu podróżnych. Planowany od lat remont kolejowej infrastruktury nie dochodzi do skutku, bo nie ma pieniędzy. Udziałowcami spółki są powiat jędrzejowski i pińczowskiego oraz gminy: Jędrzejów, Pińczów, Kije, Imielno oraz zarząd województwa świętokrzyskiego. Udziałowcy od dłuższego czasu szukają wspólnego pomysłu na przyszłość kolejki, ale na razie bezskutecznie – mówi Edward Choroszczyński, Prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

Jest jeszcze jedna rzecz stawiająca pod znakiem zapytania działalność ŚKD w tej formie. To planowana budowa ośrodka przyrodniczego w miejscach, po których obecnie jeździ kolejka. Ale o tym już następnym razem… Na razie zapraszamy również i naszych Czytelników do Jędrzejowa (wszak daleko to od nas to nie jest), by wzięli udział w tym ostatnim, niedzielnym przejeździe…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. Marcin Paszko

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *