Gdzie pojedziemy autobusem na prąd?

Na początku miesiąca, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach ogłosiło przetarg na dostawę dziesięciu fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Mimo, że do rozstrzygnięcia przetargu jeszcze daleka droga, to wiemy już gdzie będą jeździły nowe pojazdy.


Przewiduje się, że w pierwszej kolejności autobusy elektryczne będą obsługiwały linie nr 10, 12 i 910. W dalszym etapie najprawdopodobniej do obsługi autobusami elektrycznymi włączone zostaną linie: 37, 109, 110, 115, 193, 632, 673.

O wyborze linii zdecydowały przede wszystkim możliwości doładowania autobusów na pętlach końcowych (przerwa pomiędzy poszczególnymi kursami), długość linii, niska prędkość komunikacyjna (co wiąże się z wysokim spalaniem autobusów z silnikiem diesla) oraz przebieg przez centrum Katowic – czytamy w raporcie przygotowanym na Komisję Transportu Rady Miasta w Katowicach.

Koleje elektrobusy w planach

PKM Katowice zaplanował także kolejne zakupy tzw. elektrobusów.  W przyszłym roku przewoźnik chce ogłosić przetarg na dostawę kolejnych dziesięciu autobusów elektrycznych. Nowe pojazdy miałby być finansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zgodnie z przyjętymi założenia, pięć nowych elektrobusów miałoby wzmocnić park taborowym PKM Katowice w 2019 roku, a kolejne pięć w 2020 roku.

Co więcej, nie należy zapominać, że PKM Katowice bierze czynny udział we wsparciu merytorycznym Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP w programie badawczym w obszarze elektromobilności pn. „Bezemisyjny Transport Publiczny” organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem programu jest wyprodukowanie innowacyjnego autobusu bezemisyjnego i wypracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie dostawy infrastruktury zasilającej.

W ramach programu KZK GOP zadeklarowało możliwość nabycia 68 autobusów, z czego wstępnie założono, iż PKM Katowice otrzyma 28 autobusów elektrycznych na zasadach określonych w umowie z KZK GOP – czytamy w raporcie.

System ładowania pojazdów

Aktualnie trwają prace nad budową dwóch ładowarek pantografowych – planowane lokalizacje to : parking przy Centrum Handlowym 3 Stawy oraz Baza Autobusowa przy ul. Mickiewicza 59. W dalszej kolejności, w miarę możliwości technicznych przewiduje się rozbudowę sieci o ładowarki przy nowo budowanych Centrach Przesiadkowych: Ligota, Zawodzie, Brynów Pętla, Sądowa, Piotrowice, Podlesie i Kostuchna.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *