Jak skorzystać z darmowych przejazdów w Częstochowie?

Od października obowiązywać będą darmowe przejazdy środkami MPK dla zameldowanych w Częstochowie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W październiku będą mogli jeździć na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub darmowego biletu elektronicznego, jeżeli zdążą „nabić” nową ulgę na kartę, a od listopada – już tylko na podstawie elektronicznego bezpłatnego biletu.


Zarządzenie Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka podpisane 26 września obejmuje 100% ulgą w przejazdach środkami MPK – oprócz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zameldowanych i uczących się w mieście, także dzieci w wieku przedszkolnym po ukończeniu 4. roku życia – do rozpoczęcia obowiązku szkolnego (dzieci do lat 4. już wcześniej były zwolnione z opłat za przejazdy komunikacją miejską).

Przedszkolaki będą mogły jeździć za darmo na podstawie oświadczenia towarzyszącego im w autobusie lub tramwaju opiekuna, uczniowie – na podstawie biletu elektronicznego z „doładowaną” nową ulgą. Taką doładowanie trzeba będzie ponawiać w punktach MPK raz na trzy miesiące.

Wszyscy ci, którzy nie zdążą „nabić” nowej ulgi na posiadaną już kartę lub nie zdążą zaopatrzyć się w darmowy elektroniczny bilet – w październiku wyjątkowo będą mogli jeździć na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Darmowe przejazdy dla uczniów mają charakter pilotażowy, więc obecna regulacja obowiązuje na razie – zgodnie zarządzeniem prezydenta – do końca 2018 r.

Program pilotażowy będzie realizowany przez ponad rok, a zebrane dane umożliwią nam rzetelną analizę efektów całego przedsięwzięcia. Naszym celem jest zmniejszenie liczby samochodów na naszych ulicach, poprzez zwiększenie liczby pasażerów miejskiej komunikacji, czego efektem powinna być m.in. mniejsza emisja spalin i lepsze powietrze – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to element realizacji działań w ramach „Lepszej Komunikacji”, która spaja miejskie projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w Częstochowie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *