001 jedzie na święto

Można oficjalnie powiedzieć, że promocja Elfa 2 przekroczyła wszelkie granice. Nawet naszego kraju. Wszystko za sprawą odbywającego się w Bohuminie wielkiego kolejowego święta, czyli „Dni Kolei 2017”. Nowy nabytek Kolei Śląskich, czyli jednostka 21WEa – 001 zaprezentuje się także i tam. Na razie podąża do granicy jako liniowy pociąg linii S71 nr 94633 z Katowic właśnie do Bohumina.


Choć na linii do Bohumina pociągi KŚ kursują codziennie, to jednak obsadę stanowią wyłącznie EN57.  By wyprawa „Nówki” czyli Elfa 2, na dzisiejsze kolejowe święto w tym mieście była możliwa trzeba było uzgodnić z czeską stroną okolicznościową zgodę na jednorazowy wjazd tej jednostki na teren Czeskiej Republiki. Choćby po to, by w natłoku spodziewanych dzisiaj atrakcji nasz przewoźnik nie musiał „świecić oczami ” za kursowe EN57, które regularnie pojawiają się na bohumińskim dworcu. Elf 2 obsłuży jeszcze potem połączenie Bohumin – Racibórz i najprawdopodobniej jeszcze raz przyjedzie do Czech, by stamtąd rejsowo wrócić do Katowic.

Brawa dla KŚ za świetną reakcję na to, co dzieje się dookoła. Ten manewr sprawi, że zamiast po cichu wjechać w środek dużej imprezy i udawać, że nas tam nie ma, można tam pokazać się jako gość, którego wizyta będzie na pewno zapamiętana. Może ta wyprawa nowego nabytku KŚ sprawi także, że w końcu uda się również załatwić z czeską stroną sprawę możliwości wjazdu do Bohumina innych jednostek będących na stanie naszego przewoźnika, a nie tylko „kibli”.

3 komentarze

  1. Niech mi ktoś wyjaśni jak 6-latkowi dlaczego Elf’y nie mogą wjeżdżać do Czech? Nie bardzo rozumiem argument, że nie ma „dopuszczenia”, a właśnie dlaczego nie ma skoro jesteśmy w UE i produkowane w każdym kraju pociągi spełniają (bo muszą) wszystkie wymogi techniczne?

  2. Standardowe radio znane pod nazwą Koliber jest tylko przygotowane do obsługi łączności w standardzie gsm-r, ale nie ma potrzebnego modułu i do starszych Elfów itp. trzeba by dokupić. Dodatkowo karty sim wydaje urząd w Pradze i mamy tylko dwie możliwości: jedziemy osobiście po odbiór do stolicy Czech, lub czekamy na kuriera.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *