Modernizacja LK 136 podpisana

Modernizacja kolejowej trasy ze stolicy województwa do Kędzierzyna Koźla to oczekiwana przez mieszkańców i przedsiębiorców inwestycja. Dzięki niej istotnie zwiększy się dostępność komunikacyjna w regionie. Krótsze podróże i wygodniejszy dostęp do pociągów poprawią warunki dojazdu do szkół i pracy. Kolej stworzy lepsze możliwości do przewozu towarów – powiedział Adrian Czubak, wojewoda opolski po podpisaniu urzędzie wojewódzkim umowy na modernizację odcinka linii kolejowej Opole – Kędzierzyn-Koźle. Wartość zaplanowanych prac ma wynieść 412 mln zł.


 Przebudowa obejmie około 44 km linii, z tego blisko 38 km linii Kędzierzyn Koźle – Opole Groszowice i 6 km pomiędzy Opolem Groszowicami a Opolem Zachodnim. Dzięki temu prawie o połowę skróci się czas podróży między stolicą województwem a Kędzierzynem -Koźle. Zwiększy się komfort obsługi na 10 stacjach i przystankach. Po zakończeniu robót pociągi międzyregionalne będą mogły jechać o ok. 25 min. krócej; podróż potrwa nie 50 min. lecz ok. 25 min. Poprawi się komfort pasażerów na stacjach i przystankach: Kędzierzyn-Koźle, Raszowa, Zdzieszowice, Jasiona, Gogolin, Górażdże, Przywory Opolskie, Opole Grotowice, Opole Groszowice. Perony będą wyższe i wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie – czytamy w komunikacie opublikowanym przez zarządcę infrastruktury.

PKP PLK planuje również stworzenie nowych przejść dla podróżnych na perony w Gogolinie (podziemne) i w Opolu Grotowicach (kładka dla pieszych). Umowa będzie realizowana w formule projektuj i buduj. Dofinansowanie ze środków unijnych CEF przeszło 260 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum PORR Polska Construction S.A. i Trakcja System Sp. z o.o.

Niestety, z komunikatu zarządcy nie można dowiedzieć się dwóch rzeczy. A mianowicie – jakie prędkości będą obowiązywać na LK 136 po zakończeniu prac oraz kiedy, chociaż orientacyjnie, sama modernizacja na linii Kędzierzyn-Koźle ma zostać ukończona.

 

Więcej o podpisanej dzisiaj w Opolu umowie przeczytacie na Silesia Info Transport „Dolnośląskie i Opolskie”

ZDJĘCIE: PKP PLK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *