Industrialne urodziny KŚ

W październiku minie 6 lat odkąd Koleje Śląskie świadczą swoje usługi. Z tej okazji śląski przewoźnik zorganizuje dwa bezpłatne przejazdy specjalne trasami, które na co dzień nie są uczęszczane przez pociągi pasażerskie. Szczegóły, w opublikowanym poniżej komunikacie KŚ.


Pierwszy przejazd został zaplanowany na sobotę 23 września. Trasa będzie prowadzić z Katowic do Ornontowic na tereny Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk”. Pociąg specjalny wyruszy z katowickiego dworca punktualnie o godzinie 15:00. Do pociągu nie trzeba wsiadać koniecznie w Katowicach. Przewidziane zostały trzy dodatkowe postoje: w Chorzowie Batorym (odjazd o godz. 15:06), Zabrzu (odjazd o godz. 15:17) oraz w Gliwicach, skąd w dalszą drogę pociąg odjedzie o godzinie 15:34. Przejazd będzie miał formę pętli, a trasa powrotna przebiegać będzie przez Zabrze Makoszowy, Rudę Kochłowice oraz chorzowskie Hajduki – wprost do Katowic.

– Będzie to nie tylko świętowanie naszej rocznicy, ale również symboliczne pożegnanie wakacji oraz… naszego najstarszego składu. Połączenie będzie bowiem obsługiwane przez skład EN57-022 – obecnie najstarszy nadal eksploatowany w KŚ pojazd tego typu. W ten sposób będziemy mogli pożegnać naszego „staruszka” przed wysłaniem tego pojazdu na bocznicę kolejowej historii z okazji jego 55. „urodzin” – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

W niedzielę, 24 września, Koleje Śląskie zapraszają natomiast na wycieczkę m.in. do Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Pociąg specjalny wyruszy z Katowic o godzinie 11:35. Podobnie jak przy sobotnim kursie, tutaj również przewidziany został dodatkowy postój – w Chorzowie Batorym (odjazd o godz. 11:42). Z Huty Pokój pociąg pojedzie przez Zabrze Biskupice, Bytom, Radzionków do Brzezin Śląskich, gdzie pasażerowie będą mieli okazję przyjrzeć się krajobrazom postindustrialnym naszego regionu – pokopalnianym nieużytkom czy zapadliskom i zalewiskom powstałym w wyniku szkód górniczych.

Podróż powrotna do Katowic przebiegnie przez Radzionków, Bytom i Chorzów. Przyjazd do Katowic planowany jest na godzinę 15:58. Z uwagi na fakt, iż sieć trakcyjna na trasie tego przejazdu nie jest w pełni sprawna, kurs zostanie obsłużony przez spalinowy zespół trakcyjny SA138.

Na trasie przejazdu obu pociągów zaplanowano kilka postojów, podczas których amatorzy fotografii będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia. Przejazdy będą bezpłatne, jednak – ze względu na ograniczoną pojemność składów – będzie prowadzona internetowa rezerwacja miejsc. Specjalny formularz rejestracyjny zostanie udostępniony w czwartek, 21 września, na stronie internetowej Kolei Śląskich.

One comment

  1. Szkoda, że termin sobotniego przejazdu koliduje z terminem Dnia Otwartego Zajezdni Tramwajowej w Gliwicach 🙁

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *