Nadjeżdża nowa jakość

Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj ruszamy z nowym cyklem, który będziemy publikowali w każdą sobotę. Będziemy chcieli powiedzieć Wam jak ludzie,nie dziennikarze,co nas cieszy, co nam się podoba, co nas irytuje, czy po prostu wkurza. Ramy prawa prasowego czasem blokują nam możliwość subiektywnej wypowiedzi, więc tutaj będziemy mogli przekazać co nam leży na sercu, a nie w kałamarzu. Kończący się tydzień zdominował jeden temat, a właściwie pociąg. Zaczynamy – Elf 2 oczami Patryka.


Nadjechała nowa jakość na śląskich torach – to Elf 2. W sumie, park taborowy Kolei Śląskich do końca sierpnia 2018 roku wzmocni 19 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych w różnych konfiguracjach. Będą to pociągi dwu, trzy i czteroczłonowe. Ich zakup ma pozwolić na całkowitą rezygnację z dzierżawionych od Przewozów Regionalnych starych i wysłużonych EN57. Jak prezentują się i co oferują nowe pociągi?

Wygląd zewnętrzny budzi kontrowersje – jednym się podoba, inni uważają, że jest w porządku, natomiast jeszcze inni twierdzą, że Elf 2 jest najzwyczajniej w świecie brzydki. Mnie osobiście, po pierwszych wizualizacjach i zdjęciach, pociąg nie przypadł do gustu. Jednak na żywo sprawia inne, całkiem niezłe wrażenie. I choć nie jest arcydziełem, do którego miałby wzdychać całym nocami, to przynajmniej jego estetyka zewnętrzna mi nie przeszkadza.

A jak to wygląda w środku? Na pierwszy rzut oka rzuca się inny sufit pociągu. Podczas oficjalnej prezentacji pojazdu, Prezes PESY Bydgoszcz S.A., Robert Świechowicz, wyjaśnił, że „nowy” sufit, jest podyktowany tym, że nowe jednostki posiadają wywietrzniki na całej długości składu, dzięki czemu w lato klimatyzacja będzie bardziej wydajna, w zimę pociąg będzie lepiej ogrzany.

Z punktu widzenia pasażera jest wszystko co być powinno. Jest gniazdko elektryczne, są rozkładane blaty, na którym można położyć laptopa bądź tablet. Są także podłokietniki, a co chyba najważniejsze, w nowych pojazdach są naprawdę wygodne siedzenia z zagłówkami ze skóry, dzięki czemu nie pojawi się problem ich czystości, tak jak w jednostkach 22WE czy 27WEb.

Elf 2 wyposażony został również w urządzenia, które będą ułatwieniem dla przewoźnika. Zamontowany został system liczenia pasażerów, a co bardzo fajne, Koleje Śląskie mogą na bieżąco podglądać co się dzieje z daną jednostką, dzięki systemowi, który automatycznie wysyła wszystkie dane techniczne dotyczące pociągu.

Wszystko to co zostało opisane powyżej jest bardzo fajne i przede wszystkim bardzo potrzebne. Jednak najważniejsze w tym wszystkim, zarówno dla pasażerów jak i dla śląskiego przewoźnika jest to, by nowe pociągi były niezawodne i punktualne, czego Wam i sobie życzymy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *