Unijne środki dla Zakopanego

Zakopane w końcu doczeka się dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia. Dzięki funduszom unijnym z regionalnego programu operacyjnego po wielu latach oczekiwań budynek dworca PKP czeka gruntowny remont. Inwestycja zakończy się w marcu 2019 r.


W poniedziałek 12 września w Zakopanem wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys oraz burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podpisali porozumienie o dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Zabytkowe budynki dworca PKP w Zakopanem od dłuższego czasu czekały na remont. Cieszę się, że miejsce, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy, ale przede wszystkim turyści, już wkrótce zmieni się nie do poznania. Koszty tej inwestycji w 30 proc. pokryją środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dotacje unijne pokryją również część kosztów związanych z dwiema inwestycjami prowadzonymi w zakopiańskich szkołach. To kolejna z wielu modernizacji, które są prowadzone w całym województwie – powiedział wicemarszałek Stanisław Sorys.

Inwestycja, na którą Zakopane czekało przez wiele lat, pozwoli odrestaurować część budynku dworca głównego oraz sąsiadujący budynek dawnej przychodni. Szacowana wartość całego przedsięwzięcia wynosi ponad 15,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne opiewa na ponad 5 mln zł. Wszystkie prace powinny zostać wykonane do marca 2019 roku.

W budynku oprócz kas biletowych i komfortowej poczekalni pojawią się także punkty handlowe oraz gastronomiczne. Ponadto na antresoli będzie można zobaczyć wystawą poświęconą kolei. Na pietrze pojawi się natomiast mediateka, czyli nowoczesna biblioteka.

Z kolei w budynku przychodni powstanie informacja kulturalno-turystyczna oraz klub muzyczny. Tutaj, dzięki specjalnie zaprojektowanej przestrzeni wystawienniczej, będzie można podziwiać prace współczesnych zakopiańskich artystów oraz najbardziej znanych, dawnych twórców związanych z Tatrami i Zakopanem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *