Z Katowic do Wejherowa Arrivą?

Prywatny przewoźnik Arriva dotychczas był kojarzony z połączeniami regionalnymi, głownie w województwie kujawsko-pomorskim. Jednak to w najbliższej przyszłości może ulec zmianie. Czy prywatny operator kolejowy wejdzie w segment krajowych połączeń dalekobieżnych. Urząd Transportu Kolejowego wyraził swoją aprobatę.


Arriva RP Sp. z o.o. grupy Arriva, należącej do Deutsche Bahn, znany jest głównie z połączeń regionalnych na północy naszego kraju. Czy przewoźnik ma plany na ekspansję? Kilka miesięcy temu spółka Arriva złożyła kilka wniosków do Urzędu Transportu Kolejowego w sprawie przyznania otwartego dostępu na połączenia pasażerskie. Prezes UTK wyraził pozytywną decyzję dla trzech złożonych wniosków. Jednym z przyjętych wniosków jest połączenie Wejherowo – Katowice.

„Internet” weryfikuje informację

Branżowe fora miłośników kolei piszą, że połączenie Wejherowo – Katowice może zostać uruchomione za trzy lata. Największym hitem jest przebieg trasy, jaką może obsługiwać wyżej wymieniona relacja. Mówi się, że pociąg Arrivy RP pojedzie „węglówką” przez Gdynię, Inowrocław, Chorzew Siemkowice, Częstochowę, Zawiercie. Prawdopodobnie do obsługi dalekobieżnych relacji spółka ma pozyskać lokomotywy Siemens Vectron i niemieckie wagony. Ile spośród tych informacji zostanie potwierdzonych? Tego możemy dowiedzieć się już w przyszłym roku.

Arriva nie potwierdza, ale też nie zaprzecza

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się od spółki Arriva RP – Jest to przygotowanie się do ewentualnych planów, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby mówić tutaj o uruchomieniu połączeń dalekobieżnych na poszczególnych trasach.

2 komentarze

    1. @damian Do Norymbergi? Chyba tylko do Nitry na Słowacji, do Czeskiego Krumlova oraz do Beneszowa pod Pragę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *