Rekord frekwencji na kolei

Urząd Transportu Kolejowego podał dane dotyczące liczby pasażerów, którzy skorzystali z kolei w pierwszym półroczu bieżącego roku. Liczba ta przekroczyła 150 mln. To najwyższy wynik osiągnięty w ciągu ostatnich 10 lat. W każdym z miesięcy 2017 r. (z wyjątkiem lutego) liczba pasażerów przekroczyła 25 mln. Rok wcześniej statystycznie pociągami podróżowało 24,4 mln pasażerów miesięcznie.


UTK podaje, że przez pierwsze sześć miesięcy 2017 roku z usług kolei skorzystało 153,32 mln pasażerów. Ostatni raz zbliżony wynik udało się osiągnąć w pierwszym półroczu 2008 roku, w którym to przewieziono ponad 145 mln pasażerów.

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że utrzymuje się pozytywny trend z poprzedniego roku. Pasażerowie wracają na kolej co może cieszyć. Powodem do radości mogą być też poprawiające się wyniki przewozów towarowych – podkreśla Ignacy Góra, Prezes UTK.

Dane z pierwszego półrocza tego roku w porównaniu z danymi z roku poprzedniego wskazują wzrost liczby pasażerów o 5,1%, a pracy przewozowej o 9,1 %. Większość przewoźników odnotowała przyrost liczby pasażerów: Koleje Małopolskie o 42%, Koleje Dolnośląskie o 27%, PKP Intercity o 15%, Koleje Mazowieckie o 6%, a Przewozy Regionalne o 4%. Największym wzrostem może pochwalić się jednak Łódzka Kolej Aglomeracyjna – ponad 50%.

W czerwcu 2017 r. liczba pasażerów i praca przewozowa były wyższe odpowiednio o 5,6% i 12,1% niż w czerwcu 2016. Na wynik wpływ miało duże zainteresowanie podróżami dalekobieżnymi, co przełożyło się również na wzrost średniej odległości przejazdu pasażera o 4 km do 70 km.

4 komentarze

  1. Odnotowane przyrosty liczby pasażerów:
    Koleje Małopolskie o 42%, Koleje Dolnośląskie o 27%, PKP Intercity o 15%, Koleje Mazowieckie o 6%, Przewozy Regionalne o 4%.
    A jaki przyrost odnotowano w Kolejach Śląskich ?

    1. No właśnie. Co z Kolejami Śląskimi? Czy przewożą więcej pasażerów, tyle samo, czy mniej? Redakcji – zainteresujcie się tematem interesującym czytelników-podatników którzy utrzymują przewozy kolejowe w województwie i chcą wiedzieć jak to z tym jest u nas.

    1. No właśnie nie jest wyraźnie napisane, że pociągów przybyło o 9,1 procent w sensie, że przyjechały o 9,1 procent więcej km niż rok temu czyli potwierdza się złota zasada więcej jeżdżenia to więcej podróżnych.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *