10 milionów Kolei Małopolskich

Koleje Małopolskie w ubiegłym tygodniu przewiozły 10-milionowego pasażera. Do uzyskania takiego rezultatu były potrzebne dokładnie 2 lata, 7 miesięcy i 26 dni, bo tyle funkcjonuje na kolejowych szlakach przewoźnik. Tak ogromna liczba pasażerów w tak krótkim czasie to niewątpliwie sukces małopolskiej spółki samorządowej..


Wybrałam się tylko na rodzinną wycieczkę z Tarnowa do Krakowa i zostałam 10-milionowym pasażerem. Jestem niezwykle miło zaskoczona  – powiedziała Beata Kawula, która zapisze się na stałe w historii Kolei Małopolskich..

W trakcie kursu pociągu na pokładzie którego znajdowała się pani Beata, do jednostki wsiadł Jacek Krupa, marszałek Małopolski  wraz z przedstawicielami przewoźnika. Złożył gratulacje zaskoczonej wybrance losu. Pani Beata otrzymała niespodziankę w postaci pakietu pełnego relaksu w jednym z ośrodków spa oraz pięknie ilustrowane albumy o historii Krakowa i kolei polskiej.

Sukces tzw. Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej czyli połączenia Wieliczka-Kraków-Balice sprawił, że w tak szybkim czasie spółka przewiozła tak wielu pasażerów.  Oczywiście, na taki rezultat złożyły się inwestycje nie tylko w nowoczesny tabor, ale również w infrastrukturę czy taryfę biletową. No i regularne, częste i utrzymane w tzw. takcie godziny odjazdu pociągów. Właśnie te cztery czynniki muszą nastąpić, by uruchamiane bądź odtwarzane połączenia kolejowe z powrotem przekonały pasażerów do tego środka transportu. By jeszcze skuteczniej powalczyć o pasażera w regionie Krakowa, w najbliższym czasie planowane jest kupno kolejnych 4 pociągów o wysokim standardzie co będzie kosztowało spółkę kolejową około 100 mln zł.

Zakupy są niezbędne choćby dlatego, że ku końcowi zbliża się projekt przedłużenia trasy Kraków Główny – Miechów, czyli drugiej trasy obsługiwanej prze Koleje Małopolskie. Pociągi będą dojeżdżały z Miechowa, przez Kraków, do Skawiny. Marszałek Krupa, mieszkający w Skawinie, zapowiedział ze sam będzie jeździł do pracy koleją. Nowa trasa ma zostać uruchomiona 14 grudnia tego roku. Podróż Skawina-Kraków ma zajmować tylko 20 minut.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *