Była GAZELA będzie GEPARD

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 22 września br. będzie przyjmował wnioski w ramach programu priorytetowego „System Zielonych Inwestycji”. Będzie to projekt GEPARD – Bezemisyjny transport publiczny. Na dotacje przewidziano 41 mln zł, a na pożyczki do 159 mln zł.


Zakup nowych autobusów elektrycznych, szkolenia kierowców, modernizacja lub budowa stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego – to przedsięwzięcia, które będą dofinansowane w ramach programu GEPARD, w celu obniżenia zużycia energii i paliw w transporcie publicznym.

GEPARD – jak i komu może pomóc?

O dofinansowanie mogą ubiegać się:

  • jednostki samorządu terytorialnego (JST);
  • spółki komunalne, które działają w celu wykonania zadań JST związanych z publicznym transportem zbiorowym;
  • inne podmioty świadczące usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego na podstawie umowy zawartej z JST.

Szansę na wsparcie finansowe mają projekty, których celem będzie obniżenie zużycia energii i paliw w publicznym transporcie zbiorowym – dotyczące taboru. Wśród nich wymieniono m.in: zakup nowych autobusów elektrycznych czy szkolenie kierowców pojazdów publicznego transportu zbiorowego z obsługi bezemisyjnego taboru. Na dofinansowanie lub pożyczki mogą liczyć również przedsięwzięcia dotyczące infrastruktury i zarządzania – modernizacja bądź budowa stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego w zakresie dostosowania do autobusów elektrycznych pod warunkiem, że stacja ładowania wykorzystywana będzie wyłącznie do obsługi publicznego transportu zbiorowego.

GAZELA – innowacyjny niewypał

Jego poprzednika, czyli program GAZELA, nie wspominają dobrze w Częstochowie, gdzie tamtejszy MPK zmaga się z problemami technicznymi w swoich czterdziestu gazowo-elektrycznych Solbusów SM12 i SM18. Natomiast w Gdyni, z powodu unikatowej specyfikacji, mimo kilku przetargów, nie udało się znaleźć chętnych na dostawę nowych autobusów.

Jak będzie tym razem? Mamy nadzieję, że zgłoszone projekty będą miał korzystny wpływ na komunikację miejską. Czy któryś z nich będzie miał na komunikację w naszym regionie? Przekonamy się za jakiś czas. Nabór wniosków rozpocznie się 4 września, a na jednostki samorządu terytorialnego czeka 200 mln złotych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *