Elf 2 przyjedzie później, a za niego 14WE

W najbliższy poniedziałek, według umowy zawartej w ubiegłym roku pomiędzy firmą PESA Bydgoszcz a Kolejami Śląskimi i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego nasz przewoźnik miał odebrać pierwszy z 19 zamówionych pociągów serii Elf2. Tak się jednak nie stanke. Poniżej publikujemy oświadczenie KŚ wydane w tej sprawie. 


Firma PESA dostarczy Kolejom Śląskim zastępczy pojazd, który będzie charakteryzował się zbliżonymi parametrami do zamówionych u producenta jednostek. To tymczasowe rozwiązanie, na które zdecydowali się producent oraz zamawiający, jest zgodne z zapisami umowy. Przesunięcie terminu dostawy pierwszego pojazdu wynika m.in. z tego, że trwa jeszcze proces certyfikacji pojazdów.

Jak poinformował producent, wszystkie badania zostały zakończone pozytywnym wynikiem, w najbliższych dniach pojazdy powinny otrzymać certyfikaty WE pozwalające na dokończenie procedury uzyskania zezwolenia, która odbywa się według najnowszych, obowiązujących od 1 czerwca 2017 przepisów w zakresie uzyskiwania zezwoleń zgodnych z TSI.

 Dwa trójczłonowe Elfy2, które pozytywnie zaliczyły wszystkie testy podczas badań, są przygotowywane do odbiorów w siedzibie producenta, trwają szkolenia obsługi KŚ, a pojazdy niezwłocznie po uzyskaniu zezwolenia i odbiorach będą mogły wozić pasażerów.

W październiku 2016 r. Koleje Śląskie i Województwo Śląskie podpisały umowę z firmą PESA na dostarczenie nowoczesnych pojazdów kolejowych. Łącznie na Śląsk do końca lipca przyszłego roku ma trafić 19 takich jednostek. Od momentu podpisania umowy minęło 8 miesięcy, a w tym czasie dwa z wyprodukowanych pojazdów pomyślnie przeszły testy i są gotowe do odbiorów, a kolejnych 9 jest już w różnych fazach produkcji.

Liczymy, że opóźnienie będzie jak najmniejsze i tym samym nasi pasażerowie możliwie jak najszybciej będą mogli korzystać z nowych pojazdów.

AKTUALIZACJA 17:30

Jak nam potwierdzono w Kolejach Ślaskich do śląskiego przewoźnika wpłynęło pismo od bydgoskiej Persy, w którym producent w związku z tym, że nie udało się dotrzymać terminu dostarczenia pierwszego pociągu serii Elf 2 na potrzeby realizacji umowy zawartej z naszym przewoźnikiem informuje, że porozumiał się z firmą Industrial Division zajmującą się m.in. wynajmem lokomotyw i pociągów pasażerskich. Zgodnie z umową zawartą przez Pesę z Kolejami Śląskimi i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w październiku ubiegłego roku, w przypadku zaistnienia takiej sytuacji producent jest zobowiązany dostarczyć w terminie odbioru pociągu pojazd zastępczy. Z tego, co udało się nam dowiedzieć i co potwierdza firma Industrial Division, Pesa zaproponowała do czasu dostarczenia pociągu serii Elf 2, jako pojazd zastępczy jednostkę 14WE, należącą do Industrial Division.

Zarząd śląskiej spółki przystał na takie rozwiązanie i do czasu dostarczenia przez Pesę nowego pojazdu 14WE, należący do firmy Industrial Division będzie woził od początku przyszłego tygodnia pasażerów Kolei Śląskich.

4 komentarze

    1. Ja osobiście obstawiam, że będzie to albo 14WE od Industrial Division, albo wypożyczony na szybko od PR kibel.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *