ZUE z umową na ostatni odcinek „wiedenki”

20 lipca została podpisana przez ZUE S.A. umowa z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na zadanie pn. Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych w formule „Projektuj i Buduj” w ramach projektu POIiŚ 5.2-6 „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie”.


Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, które obejmuje m.in. wykonanie robót branży konstrukcyjnej, inżynieryjnej, budowalnej, torowej, elektrycznej, teletechnicznej i geologicznej. Prace te mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego, skrócenie czasu jazdy pociągów oraz poprawę warunków do przewozu towarów.

Na 44-kilometrowym odcinku Częstochowa – Zawiercie przebudowanych i wyremontowanych zostanie m.in. 20 mostów, 3 wiadukty i 7 przepustów. Wymiana torów, urządzeń srk oraz sieci trakcyjnej zapewni płynność ruchu pasażerskiego i towarowego, a dzięki przebudowie peronów na 10 stacjach i przystankach, pasażerowie zyskają lepszą obsługę.

Po zakończeniu modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Pozwoli to na dalsze skrócenie czasu przejazdu z Warszawy przez Częstochowę, w kierunku Katowic, a także poprawa komfortu podróży i lepszy dostęp do transportu kolejowego podróżujących na regionalnej trasie Częstochowa – Katowice

Bardzo cieszymy się z podpisania kolejnej umowy z PKP PLK na realizację projektu z zakresu infrastruktury kolejowej, a dotyczącej tak ważnej dla kraju linii „Wiedenka”. Po jej podpisaniu wartość naszego portfela zamówień wynosi ok. 1,5 mld zł. Czekamy także na podpisanie kolejnych umów w przetargach, w których złożyliśmy najkorzystniejsze oferty, po sfinalizowaniu których nasz portfel zamówień będzie opiewał na ponad 2,2 mld zł. Pozytywnie oceniamy perspektywy dalszego rozwoju rynków naszej działalności i aktywnie poszukujemy kolejnych zadań zarówno w kraju jak i za granicą – powiedział Wiesław Nowak, prezes ZUE SA.

Wartość całej inwestycji to 457 mln złotych brutto. Termin realizacji zadania to 36 miesięcy od daty rozpoczęcia prac.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *