ZUE z umową na ostatni odcinek „wiedenki”

20 lipca została podpisana przez ZUE S.A. umowa z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na zadanie pn. Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych w formule „Projektuj i Buduj” w ramach projektu POIiŚ 5.2-6 „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie”.


Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, które obejmuje m.in. wykonanie robót branży konstrukcyjnej, inżynieryjnej, budowalnej, torowej, elektrycznej, teletechnicznej i geologicznej. Prace te mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego, skrócenie czasu jazdy pociągów oraz poprawę warunków do przewozu towarów.

Na 44-kilometrowym odcinku Częstochowa – Zawiercie przebudowanych i wyremontowanych zostanie m.in. 20 mostów, 3 wiadukty i 7 przepustów. Wymiana torów, urządzeń srk oraz sieci trakcyjnej zapewni płynność ruchu pasażerskiego i towarowego, a dzięki przebudowie peronów na 10 stacjach i przystankach, pasażerowie zyskają lepszą obsługę.

Po zakończeniu modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Pozwoli to na dalsze skrócenie czasu przejazdu z Warszawy przez Częstochowę, w kierunku Katowic, a także poprawa komfortu podróży i lepszy dostęp do transportu kolejowego podróżujących na regionalnej trasie Częstochowa – Katowice

Bardzo cieszymy się z podpisania kolejnej umowy z PKP PLK na realizację projektu z zakresu infrastruktury kolejowej, a dotyczącej tak ważnej dla kraju linii „Wiedenka”. Po jej podpisaniu wartość naszego portfela zamówień wynosi ok. 1,5 mld zł. Czekamy także na podpisanie kolejnych umów w przetargach, w których złożyliśmy najkorzystniejsze oferty, po sfinalizowaniu których nasz portfel zamówień będzie opiewał na ponad 2,2 mld zł. Pozytywnie oceniamy perspektywy dalszego rozwoju rynków naszej działalności i aktywnie poszukujemy kolejnych zadań zarówno w kraju jak i za granicą – powiedział Wiesław Nowak, prezes ZUE SA.

Wartość całej inwestycji to 457 mln złotych brutto. Termin realizacji zadania to 36 miesięcy od daty rozpoczęcia prac.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *