Unijne pieniądze na zakup 56 tramwajów dla Wrocławia

W Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu podpisało umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (2014-2020) na projekt „Modernizacja floty taboru tramwajowego we Wrocławiu pod względem polepszenia efektywności energetycznej oraz zapewnienia dostępności dla osób o ograniczonej sprawności poruszania się – Etap IA.”


Projekt zakłada zakup 56 tramwajów, dzięki którym we Wrocławiu zdecydowanie poprawi się dostępność do kursów tramwajowych dla osób o ograniczonej mobilności, pasażerów niepełnosprawnych, opiekunów z dziećmi.

– 56 nowych tramwajów to jedna czwarta naszego taboru. Taki zakup pozwoli nam na pozbycie się starych 30-40-letnich, w całości wysokopodłogowych pojazdów bez udogodnień. Dzięki tym zakupom w ciągu dwóch lat zapewnimy mieszańcom całego miasta prawie o tysiąc kursów więcej dziennie taborem tramwajowym dostępnym dla osób o ograniczeniach ruchowych i taborem klimatyzowanym – zapewnia Jolanta Szczepańska, Prezes MPK. – Podpisanie tej umowy oznacza, że instytucje unijne nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że określone w specyfikacji parametry tramwajów realizują jeden z głównych celów projektu, czyli zapewnienie dostępności dla osób o ograniczonej sprawności poruszania się.

Aktualnie MPK dysponuje 225 tramwajami. Ponad 120 z nich to tramwaje, do których dostęp utrudnia podłoga wysoka w stu procentach. MPK założyło, że co najmniej 20-procentowy udział niskiej podłogi pozwoli spełnić cel projektu.

Część tramwajów zakupionych w ramach tego projektu już jeździ po wrocławskich torowiskach. Są to tramwaje moderus beta, których aktualnie MPK ma 9 (6 z poprzedniego zakupu i 3 z dostawy w ramach tego unijnego projektu). Kolejnych 13 spodziewa się do końca tego roku. Spółka jest również w trakcie przetargu na zakup kolejnych 40 sztuk tramwajów w ramach projektu.

Wartość całkowita projektu to 310 529 490 zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 159 000 000 zł, czyli 63 proc.

MPK planuje do 2019 roku wymienić też co najmniej 120 autobusów na nowe. Po zrealizowaniu tych projektów połowa wrocławskiego taboru MPK będzie klimatyzowana i w 85 procentach dostępna dla osób o ograniczonej mobilności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *