Nadmorski kierunek kolei

Jeśli planujecie wakacyjne wojaże, to wybierając się nad Bałtyk warto zapoznać się z ofertą przygotowaną dla mieszkańców naszego województwa przez PKP Intercity. Jeśli jednak chodzi o inne atrakcyjne miejsca do spędzenia wolnego czasu w naszym kraju, to propozycja narodowego przewoźnika kolejowego dla „nas” z nóg raczej nie zwala.


Jak wybieracie się do Kołobrzegu, Świnoujścia, Łeby, Ustki, Trójmiasta czy na Hel, to naprawdę nie ma na co narzekać. Nocne, dzienne, ranne, popołudniowe pociągi zawiozą nas praktycznie w każdy rejon naszego wybrzeża. Podobnie z jakością. Od pendolino do składów kategorii TLK. Naprawdę jest w czym wybierać i tutaj śmiało możemy zasugerować mieszkańcom województwa śląskiego transport kolejowy, jako wskazany w podróży nad Morze Bałtyckie.

Dobrze dla nas kończy się niestety tam, gdzie nie ma morza. Np. na Mazury oferta dla Śląska i Zagłębia nawet na te dwa miesiące nie zwiększy się o nic poza kursującym do tej pory Kormoranem relacji Bielsko-Biała – Olsztyn. Podobnie rzecz się ma z Podlasiem. Oprócz Ondraszaka (Bielsko-Biała – Białystok) na nic więcej jeśli chodzi o dostęp do tego pieknego regionu na czas kanikuły nie możemy liczyć.

Natomiast, szkoda, że z naszego regionu nie można dojechać w żadne inne góry, oprócz naszych. Ale przecież nie dla nas jest IC Wisła czy IC Inka, skoro mamy swojego przewoźnika, który znacznie wcześniej od PKP Intercity dowiezie nas do Wisły, Ustronia, Żywca czy Zwardonia.

Bieszczady, Karkonosze, Pieniny, a nawet… Tatry. To góry dla nas kolejowo niezdobyte i wygląda na to, że w najbliższych tygodniach ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Jedynie Bielsko-Biała i Częstochowa mają jakieś tam połączenia z Zakopanem ale dla mieszkańców, bądź co bądź, powstającej właśnie metropolii to nie ma nic. Np. do Zagórza z Katowic wyszukiwarka sugeruje nam podróż trwającą 11 godzin, przez… Lubliniec, Częstochowę i Rzeszów.

Najszybsza kombinacja Katowice – Szklarska Poręba to 6 godzin i 10 minut z tym, że przejazd jest realizowany na trasie Katowice – Wrocław pociągiem PKP Intercity, natomiast ze stolicy Dolnego Śląska pod Szrenicę dojedziemy Kolejami Dolnośląskimi. Jesteśmy przekonani, że chłopaki zbierające kasę za przejazd autostradą A4, i to w obu kierunkach od Katowic, już zacierają z radości ręce…

Wakacyjna oferta PKP Intercity

 

W okresie letnim przewoźnik uruchomi codziennie ponad 400 pociągów kursujących po Polsce i Europie. Do dyspozycji pasażerów będzie blisko 100 wakacyjnych składów. Oprócz szerokiej siatki połączeń, podróżni będą mogli również liczyć na atrakcyjne ceny biletów czy dodatkowe wsparcie informacyjne.

Średnio na dobę, we wszystkich składach PKP Intercity, będzie dostępnych około 130 tys. miejsc siedzących. W trasy wyruszą pociągi m.in. nad morze – do Kołobrzegu, Świnoujścia, Łeby, Ustki, Trójmiasta czy na Hel oraz na Warmię i Mazury – do Olsztyna, Działdowa i Iławy. Nowością w tym roku będzie możliwość podróży do Giżycka. W wakacyjne weekendy na trasie Łódź – Giżycko pojedzie pociąg TLK Niegocin. Wybierając się zagranicę, pasażerowie będą mogli dojechać m.in. na Ukrainę, Węgry, Słowację do Czech, Austrii, Niemiec czy Rosji.

 

Rodzinne podróże

 

Fot. PKP Intercity

Na podróżujących z dziećmi czekają specjalne oferty. Pasażerowie, którzy kupią Bilet Rodzinny mogą liczyć na 30% rabatu. Z dodatkowych ulg skorzystają posiadacze Karty Dużej Rodziny. Oprócz ustawowych 37% otrzymają również 30% upustu na zakupione bilety. Warto również pamiętać, że dzieci, które nie ukończyły czwartego roku życia, podróżują pociągami PKP Intercity za darmo. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Natomiast w ramach oferty Bilet dla Seniora 30% zniżkę otrzymają osoby, które ukończyły 60. rok życia.

 

Po Polsce na jednym bilecie

 

Pasażerowie, którzy planują odwiedzić klika miejsc mogą skorzystać z oferty weekendowej, umożliwiającej wielokrotne przejazdy w ramach jednego biletu. Jest ona dostępna od piątku, od 19:00 do poniedziałku do godziny 6:00 rano. Cena Biletu Weekendowego, w drugiej klasie, wynosi 81 zł i umożliwia przejazdy dowolnymi składami TLK i IC. Natomiast z Biletem Weekendowym MAX za 164 zł można podróżować w drugiej klasie wszystkich pociągów (EIP, EIC, IC i TLK).

 

Informacja pasażerska i zakup biletu

 

Podczas wakacji podróżni będą mogli skorzystać z pomocy informatorów mobilnych, którzy będą dyżurowa na 11 największych dworcach kolejowych w kraju w terminach: 23-26 czerwca, 11, 15, 30, 31 sierpnia oraz 1-4 września. Dodatkowe wsparcie informacyjne dla podróżnych pojawi się również w trzech kurortach nadmorskich: Kołobrzegu, Międzyzdrojach i Władysławowie.

One comment

  1. Brak połączeń ze Śląska w góry, potwierdza moją tezę, którą wyrażałem we wcześniejszych postach: ŚLĄSK JEST TRAKTOWANY I WYGLĄDA JAK SLUMSY POLSKI.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *