Nowe jamniki już PKM Gliwice

Fot. Mosquidron – foto i video z lotu komara

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach ma już komplet autobusów Solaris Nowe Urbino 12. Nowe jednostki zastąpią najbardziej wyeksploatowane i wysłużone pojazdy w gliwickim przedsiębiorstwie.


Nowe, niskopodłogowe dwuosiowe autobusy mają po 30 miejsc siedzących i 56 stojących, przestrzeń do przewozu wózka dziecięcego i inwalidzkiego. Są ekologiczne, napędzane silnikiem spalinowym (o zapłonie samoczynnym) spełniającym normy czystości spalin EURO VI. Wnętrza Urbino są klimatyzowane, doświetlone, zadbano o funkcjonalnie rozmieszczone uchwyty, poręcze, kasowniki oraz przyciski (dodatkowo oznakowane znakami wypukłymi w języku Braille’a). Obok przycisków bezpieczeństwa na ścianach zewnętrznych autobus dysponuje też otwieraną rampą, miejscem na wózek inwalidzki z poręczą przy środkowym przejściu i szerokimi siedzeniami dla osób niepełnosprawnych.

Autobusy mają ponadto ładowarki do urządzeń mobilnych zakończone złączem o napięciu 5V i USB typu A (podświetlane na niebiesko). Zadbano też o bezprzewodowy dostęp do internetu w technologii Wi-Fi. Ponadto pojazdy wyposażono w głosowy dynamiczny system informacji pasażerskiej (komunikaty o trasie i najbliższych przystankach będą słyszalne wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz), głośniki i elektroniczne tablice kierunkowe.

Przetarg na dostawę nowych autobusów wygrała firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa. Całość zamówienia opiewa na 9,8 mln zł brutto. Gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej od początku swojej działalności, czyli od 1997 roku, zakupiło ponad 190 autobusów za blisko 160 mln zł – „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE” powiedział Henryk Szary, prezes PKM Sp. z o.o.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *