Pomnik kontra tramwaj

Wzdłuż Alei Roździeńskiego i drogi ekspresowej S86 w kierunku Sosnowca w przyszłości ma pojawić się nowa linia tramwajowa łącząca centrum Katowic z Sosnowcem. Koncepcja została już „klepnięta” przez urzędników i zaaprobowana przez Tramwaje Śląskie. Jednak budowie nowej linii tramwajowej może zagrozić plan budowy pomnika.


Koncepcja nowej linii tramwajowej miałaby zachęcić kierowców podróżujących pomiędzy Katowicami a Sosnowcem do zrezygnowania z jazdy samochodem. Wybór tramwaju jako środka transportu miałby zaoszczędzić czas. W walce o nową trasę tramwajową biorą udział również sami społecznicy, którym ten pomysł bardzo przypadł do gustu. Inwestycja ta miałaby znaleźć się w zadaniach realizowanych po 2020 roku. Tramwaje Śląskie apelowały do samorządów o zabezpieczenie tych terenów na poczet przyszłej inwestycji.

Na trasie, gdzie w przyszłości przebiegać będzie nowa linia, znaleźć się ma pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR. Miejscem kolizyjnym jest róg ulicy Dobrowolskiego i Alei Roździeńskiego obok Muzeum Śląskiego w parku Boguckim. Społecznicy nie chcą odpuścić i będą walczyć o miejsce dla tramwajów. Czy starczy miejsca i dla pomnika, i dla tramwajów, tego dowiemy się w niedalekiej przyszłości, kiedy zostanie ogłoszony projekt pomnika.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *