Koleją na Ewangelickie Dni Kościoła

W zeszłym roku KŚ uruchomiły specjalne pociągi na Światowe Dni Młodzieży, w 2017 dodatkowe kursy pojadą na Ewangelickie Dni Kościoła

Od 15 do 18 czerwca na terenie powiatu cieszyńskiego, Czeskiego Cieszyna i Bielska-Białej odbędą się Ewangelickie Dni Kościoła. To kolejna z imprez organizowanych w tym roku w naszym kraju z okazji obchodów 500-lecia Reformacji. Zapytacie, co to ma wspólnego z tematyką naszego portalu. Już odpowiadamy – organizatorzy EDK chcą przeprowadzić imprezę z pomocą transportu zbiorowego, wykluczając praktycznie możliwość korzystania przez uczestników z samochodów prywatnych.


Ewangelickie Dni Kościoła rozpoczną się 15 czerwca o godzinie 10 nabożeństwem w ważnym historycznym miejscu dla ewangelików – przy kamiennym ołtarzu na zboczu Równicy koło Ustronia. To jeden z leśnych kościołów, gdzie w czasach prześladowań w okresie kontrreformacji ewangelicy zbierali się na nabożeństwach.

W związku z oczekiwaną większą liczbą uczestników tegorocznego tradycyjnego nabożeństwa w leśnym kościele wjazd samochodami osobowymi i autobusami pod schronisko na Równicy będzie niemożliwy – tak brzmi komunikat zamieszczony na internetowej stronie EDK.

Ponieważ tego samego dnia jest Boże Ciało, co oznacza święto, co jednocześnie oznacza olbrzymi ruch samochodowy na popularnej wiślance, organizatorzy EDK zwrócili się z prośbą do Kolei Śląskich z prośbą o pomoc o dowiezienie uczestników religijnego święta. I tym sposobem 15 czerwca pojadą rankiem dwa pociągi, jeden specjalny od Bielska-Białej, drugi liniowy z centrum województwa, które dowiozą uczestników mszy do stacji Ustroń. Tam czekać będą na nich podstawione specjalne autobusy, które zawiozą gości na awizowaną wyżej mszę na Równicę.

Po jej zakończeniu pociągi KŚ ponownie będą potrzebne ponownie, by przewieźć uczestników z Ustronia do centrum Wisły bo w czwartek, 15 czerwca, to właśnie to miasto do późnego wieczora będzie głównym miejscem spotkań ewangelików. Na marginesie, sami się tam wybieramy nie tylko by zrelacjonować Wam, jak ta operacja będzie wyglądała od strony logistycznej, ale także zobaczyć efektowny pokaz laserowy, który ma być kwintesencją „wiślańskiego” dnia EKD. Wieczorem ponownie do akcji wkroczą pociągi KŚ, mające odwieźć gości w kierunku Ustronia i Skoczowa, gdzie przewidziano główne miejsca ich zakwaterowania na czas pobytu w Beskidach.

Zdecydowaliśmy się zwrócić z prośbą do Kolei Śląskich o stworzenie możliwości przewozu około 2000 osób, bo po pierwsze tylko kolej jest w stanie zabrać tyle pasażerów jednocześnie, lub w bardzo krótkim czasie. Po drugie, organizując transport dla naszych gości ustaliliśmy tak połączenia, by w ogóle nie korzystać z zatłoczonej wiślanki. Pociągi przewiozą nam ludzi do centrum Ustronia, a stamtąd nie powodując żadnego paraliżu zawieziemy ludzi czy na Równicę, potem do Wisły, czy ostatecznie do miejsc ich pobytu ma ten czas. Chcemy zniwelować konieczność czy potrzebę użycia samochodu praktycznie do zera –  mówi Tomasz Bujok, proboszcz pomocniczy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Drogomyślu, zajmujący się organizacją transportu dla osób uczestniczących w tegorocznej edycji EDK.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, ewangelickie święto potrwa łącznie cztery dni, a miejscami, gdzie jeszcze zobaczymy uczestników EKD w kolejnych dniach będą Cieszyn, Czeski Cieszyn i Bielsko-Biała.

4 komentarze

  1. Ewangelicy nie maja mszy tylko nabożeństwa i bardzo nie lubią gdy ich nabożeństwa nazywane są mszami 🙂

  2. Podoba mi się takie nowoczesne, proekologiczne podejście do sprawy i ta odważna, jednoznaczna deklaracja: „Chcemy zniwelować konieczność czy potrzebę użycia samochodu praktycznie do zera”.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *